Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Водянка оболонок яєчка (Гідроцеле)

Гідроцеле (водянка яєчка) - це захворювання, при якому відбувається скупчення рідини між оболонками яєчка.
Розрізняють вроджену і придбану, хронічну і гостру водянку, односторонню або двосторонню.

Поширеність водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Гідроцеле найбільш часто зустрічається серед чоловіків у віці 20-30 років, однак захворювання може бути і вродженим. У новонароджених зустрічаються сполучені водянки оболонок яєчка, які можуть пройти самостійно. У дорослих захворювання може бути ускладненням після операції по варикоцеле або по корекції пахових гриж.
Вроджені сполучені водянки оболонок яєчка зустрічаються приблизно у 6% новонароджених і приблизно в половині випадків проходять самостійно. У дорослих чоловіків частота гідроцеле знаходиться в межах 1-3%, хоча ці дані значно варіюють у різних країнах.

Симптоми водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Прояви водянки залежать від форми захворювання.
Основним проявом для всіх форм захворювання є збільшення в розмірах однієї (односторонній) або обох половин мошонки (двостороннє гидроцеле) за типом грушоподібної форми, звернену підставою донизу. Шкіра мошонки має гладку поверхню і плотноеластічну консистенцію, вільно збирається в складки. Яєчко зазвичай промацати не вдається.
При вродженій водянці обсяг рідини наростає протягом дня і знижується після сну. Набута хронічна водянка має постійний обсяг і, як правило, не викликає больових відчуттів. Кількість водяночної рідини може бути різним, і в запущених випадках може доходити до декількох літрів. При великих розмірах вона викликає незручності при ходьбі, заважає статевому акту, викликає незручності при сечовипусканні.
Гостра водянка виникає при гострих запальних захворюваннях органів мошонки (орхоепідідіміт, запалення сім'яного канатика). При цьому виникає раптове збільшення відповідної половини мошонки. Пацієнт може відчувати гострий біль і підвищення температури тіла.

При своєчасному зверненні до лікаря результат захворювання в більшості випадків сприятливий. Однак, слід пам'ятати, що у осіб молодого віку при великих розмірах водянки і тривалому здавленні яєчка рідиною може розвинутися його (яєчка) гіпотрофія і порушення сперматогенезу.

Причини водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Основна функція однієї з оболонок яєчка (вагінальної оболонки) - виробляти рідину, яка сприяє вільному переміщенню яєчка всередині мошонки. Існує певний баланс між розвитком рідини і її зворотним всмоктуванням. Якщо порушується процес всмоктування рідини вагінальною оболонкою, то відбувається її накопичення і, як результат, починається водянка.
Причина виникнення вродженої водянки яєчка - по незарощення вагінального відростка з черевної порожнини збирається рідина в порожнині власної оболонки яєчка.
Залежно від наявності повідомлення з черевної порожнини вроджена водянка яєчка буває сполученою і несполученою. Найчастіше гідроцеле, що сполучається з черевною порожниною зникає на першому році життя, тому що в цей час вагінальний відросток закривається.

Причини виникнення придбаної водянки яєчка:
запальні процеси яєчка і його придатка (орхоепідідіміт);
порушення лімфовідтоку при ураженнях пахових і тазових лімфовузлів (філляріоз);
травми мошонки;
тяжка серцева недостатність;
як ускладнення після операцій по варикоцеле і по корекції пахових гриж.
Захворювання може протікати в гострій або хронічній формі. Гостра форма виникає як наслідок запалення яєчка, пухлини яєчка або травми мошонки. Гостра форма без відповідного лікування може перейти в хронічну.

Профілактика водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Щоб уникнути утворенню водянки оболонок яєчка слід берегти мошонку від травм, усіляким чином уникати і запобігати інфекційні захворювання, зокрема хламідіоз, який є причиною 55% гострих запалень придатка яєчка, епідидимітів, у чоловіків молодше 35 років. Слід також остерігатися паразитарних захворювань.
Якщо Ви звернулися до лікаря за лікуванням гідроцеле, пам'ятайте, що пункція водянки призведе лише до тимчасового поліпшення і після неї гідроцеле на 100% рецидивує.

Фактори розвитку водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Здавлення судин яєчка черевате атрофією яєчка і крововилив в гідроцеле в результаті травми.

Діагностика водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Щоб встановити правильний діагноз необхідно провести ряд досліджень, які включають в себе:
Огляд і промацування зовнішніх статевих органів
Діафаноскопія (просвічування мошонки спеціальним джерелом світла).
Ультразвукове дослідження органів мошонки.
У деяких випадках можуть знадобитися додаткові методи дослідження.

Лікування водянки оболонок яєчка (гідроцеле)
Медикаментозних методів лікування водянки оболонок яєчка не існує. Єдиним винятком є реактивна водянка оболонок яєчка при гострому епідидиміті, орхіті, яка вимагає проведення консервативного лікування - повного спокою, носіння суспензорія, антибактеріальної терапії.
Тимчасову і швидку допомогу хворому можна надати шляхом пункції водянки спеціальною голкою і евакуації водяничної рідини за допомогою шприца. Однак пункція водянки закінчується її рецидивом в 100% випадків.
Єдиним радикальним способом, що дозволяє позбутися від гідроцеле назавжди, є хірургічна операція. Кращими є операції Вінкельмана і Бергмана, які виконують зазвичай під місцевою анестезією.

Рекомендуємо Вам відвідати уролога "МедЦентрСервіс"
Зручно і анонімно на Печерську
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Дивіться також:
Консультація уролога
Консультація венеролога
Консультація гінеколога

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Акційний пакет - здоров'я чоловіка

Спеціально для чоловіків ми розробили спеціальні пакети досліджень, що дозволяють економити до -15% на комплексній діагностиці чоловічого здоров'я в клініці Детальніше...

10.08.2016

Що таке ризик розвитку еректильної дисфункції. Група ризику.

Від чого залежить ризик розвитку порушення ерекції у чоловіків. Детальніше...

08.08.2016

Консультація сексолога, сексопатолога - проблеми вирішуються

З проблемами сексуальної сфери стикається майже кожна людина. Більшість з них успішно лікуються. Терпіти або насолоджуватися - вирішувати Вам! Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика