Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Анатомія і фізіологія сечостатевої системи чоловіка

Органи сечостатевої системианатомія сечостатевої системи чоловіка - кліника МедЦентрСервіс, Київ, Печерск

Термін «сечостатева» пояснює, що дана система складається з двох компонентів: сечовидільної і статевої. Об'єднання цих двох підсистем в одну говорить про тісний взаємозв'язок між органами цієї системи, причому в чоловічому організмі цей взаємозв'язок проявляється більш тісно, ніж в жіночому, оскільки чоловічий сечівник (уретра) виконує подвійну функцію: виведення сечі і сім'явиверження. Тому уролог займається патологією чоловічої сечостатевої системи і жіночої сечостатевої системи.
До сечової системи відносяться: нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечовивідний канал.
Ниркианатомія сечостатевої системи чоловіка, нирки - кліника МедЦентрСервіс, Київ, Печерск

Це парний орган, який знаходиться за очеревинному просторі. За своєю формою нирки нагадують квасолю (або боби). Середній розмір нирок у дорослої людини 10 х 6 см. Права нирка зазвичай розташована трохи нижче лівої, оскільки розташована під печінкою. Нирки оточені жировою тканиною, яка разом з оточуючими м'язами і зв'язками підтримує їх на своєму місці. Це пояснює, чому у худих людей, а також внаслідок різкого схуднення може виникнути таке захворювання, як нефроптоз - опущення нирки.

Нирки складаються з двох шарів. Поверхневий - кірковий, і більш глибокий - мозковий. На розрізі нирки можна побачити, що мозковий шар являє собою систему трубочок (канальців). Функція канальців - збір і відведення сечі її в миску. Балія – це об'єднаний колектор всіх канальців нирки. Вона відкривається в ворота нирки, в яких окрім балії є ще артерія і вена.
Основною складовою одиницею нирки є нефрон. Це такий клубочок,що складається з початкового «чашоподібного» кінця канальця, який обплутують капіляри, по яких безперервно циркулює кров. В силу артеріального тиску і мембранних властивостей стінок капілярів, з крові в клубочок фільтрується плазма - тобто рідка частина крові без еритроцитів, лейкоцитів і інших клітин крові, які, в нормі, через мембрану не проходять, також, як і деякі речовини (цукор, білок та ін.) Але за певних захворюваннях ці компоненти крові фільтруються через мембрану клубочка і виявляються в сечі.

Отже, основна функція нирок - це «фільтрація» крові. Нирки - головний орган, який очищає кров від всіх шлаків і продуктів обміну. При їх захворюванні ця фільтруюча функція порушується, що призводить до накопичення в крові і отруєння організму власними продуктами обміну речовин. Варто зазначити, що через нирки з організму виділяються деякі лікарські засоби і продукти їх обміну.

Сечовід
Сечовід є продовження балії вниз і є трубочкою довжиною близько 30 см. Просвіт сечоводу становить 5 - 6 мм. Але ця ширина не постійна і просвіт сечоводу звужується в трьох місцях - так званих фізіологічних звуженнях. Значимість цих звужень полягає в тому, що в них можуть застрявати дрібні ниркові камені. Сечовід впадає в сечовий міхур.

Сечовий міхур
Сечовий міхур являє собою безрозмірний резервуар, стінка якого містить м'язової шар, а зсередини вистелений слизовою оболочкою. В сечовий міхур впадають сечоводи. В середньому ємність сечового міхура складає від 300 до 600 мл.

Уретра (сечовипускальний канал)
Уретра являє собою порожню трубку, яка служить для виведення сечі з сечового міхура. Уретра у чоловіків і жінок відрізняється: у чоловіків вона довга і вузька (довжиною 30 см, шириною близько 8 мм), а у жінок - коротка і широка (довжиною 3-4 см, шириною 1-1,5 см). Ці особливості будови уретри у жінок є основною причиною того, що у них частіше виникають запальні захворювання сечового міхура - цистити, так як інфекція легко потрапляє по короткій жіночій уретрі в сечовий міхур. Просвіт уретри покритий слизовою оболонкою. Запалення цієї оболонки - уретрит - виникає внаслідок попадання інфекції, як неспецифічної (умовно-патогенної), так і специфічної (гонорея, хламідіоз, трихомоніаз і т.д.).

Статева система. Чоловічі статеві органи:анатомія сечостатевої системи чоловіка, статеві органи - кліника МедЦентрСервіс, Київ, Печерск

Внутрішні чоловічі статеві органи

 • Простата (передміхурова залоза)
 • Сім'явивідні протоки
 • Сім`яні канатики
 • Сім`яні пухірці
 • Передміхурова залоза
 • Бульбоуретральна залоза

  Зовнішні чоловічі статеві органи
 • Статевий прутень
 • Мошонка
 • Яєчка  анатомія сечостатевої системи чоловіка, статеві органи - кліника МедЦентрСервіс, Київ, Печерск

  Простата
  Простата розташована безпосередньо під сечовим міхуром у його шийки і охоплює своєю товщею уретру, тобто уретра проходить крізь неї. Це так званий простатичний відділ уретри. У нього відкриваються як протоки простати, так і протоки насінних бульбашок. Простата є залозистий орган, тобто більша частина його тканини є залозистими. За формою, а також розмірами, простата нагадує каштан.
  Головною функцією простати є вироблення особливої прозорої рідини - простатичного секрету (сік простати), який входить до складу сперми. Склад сперми досить складний. Сперма є сумішшю секретів ряду залоз. Зокрема, крім сперматозоїдів, в спермі містяться секрети передміхурової залози, насінних бульбашок і залоз Літтре і Купера.
  Приєднуються до насіння виділення передміхурової залози мають лужну реакцію і опалесцентний вид, містять ліцітінові зерна, простатичні тільця, епітеліальні, зернисті клітини і спермін, що надає насінню напівпрозорий молочний вигляд і специфічний запах. Виділення насіннєвих пухирців позбавлене запаху, липке, безколірне, складається з епітеліальних клітин, одиничних лейкоцитів і утворень, схожих на сагові зерна.
  Секрети простати і сім'яних пухирців розріджують густе насіння, забезпечують життєздатність сперматозоїдів і надають їм необхідну рухливість.
  Сперма має вигляд каламутній, студенистої, що тягнеться, рідини, білий колір якої обумовлений наявністю в ній сперматозоїдів. Секрет яєчок складається з сперматозоїдів і кристалів фосфатів.

  Сім`яні пухірці
  Сім`яні пухірці представляють собою своєрідні звиті мішечки по задньобоковій поверхні сечового міхура. Основна функція насінних бульбашок - резервуар насінної рідини. У сім`яних пухірцях сім`яна рідина зазнає також деякі зміни, щоб стати повноцінною спермою. При статевому акті, під час еякуляції з насіннєвих пухирців насіннєва рідина викидається через протоки в уретру, і, змішуючись з соком простати і секретом інших залоз вивергається через зовнішній отвір уретри.

  Сім'явивідні протоки
  Сім'явивідні протоки є тонкими трубочки, які йдуть від яєчок і впадають в насінні бульбашки. За ним насіннєва рідина з яєчок потрапляє в насінні бульбашки.

  Яєчка
  Яєчка є парним органом. Вони розташовуються в мошонці. У них відбувається утворення і дозрівання сперматозоїдів. Крім того, яєчка - це головний орган, в якому виробляється основний чоловічий статевий гормон - тестостерон. Слід відзначити такий цікавий факт, що зазвичай ліве яєчко розташовується трохи нижче правого.
  Як уже відзначено, головна функція яєчок - продукція сперматозоїдів. Сперматозоїди виробляються в них особливими клітинами - клітинами Сертоллі. Крім цих клітин, в яєчках є і клітини Лейдіга, це гормон-активні клітини, що виробляють тестостерон.
  Кожне яєчко складається з часточок, заповнених звитими насіннєвими канальцями. На кожному яєчку зверху розташований придаток, який переходить в сім'явивідну протоку. Функції яєчка знаходяться під контролем передньої долі гіпофіза. Варто відзначити такий факт, що таке розташування яєчок - головних, з точки зору розмноження, статевих органів - пов'язано з особливим температурним режимом, який необхідний для дозрівання сперматозоїдів в них. Тобто для нормального дозрівання сперматозоїдів необхідна температура на кілька градусів нижче температури тіла. Тому такий важливий, з точки зору збереження і передачі генетичної інформації виду, орган знаходиться в не дуже надійному місці - зовні. Однак, у багатьох тварин є м'яз, яка, в разі небезпеки, піднімає яєчко і втягує його в черевну порожнину. У людини він слаборозвинутий.
  Кожне яєчко в своїй половині мошонки покрите оболонками. Всього їх сім. Іноді, в разі скупчення між листками оболонок яєчка виникає водянка (гідроцеле).

  Статевий прутеньанатомія сечостатевої системи чоловіка, статевий прутень - кліника МедЦентрСервіс, Київ, Печерск
  Чоловічий статевий член служить для здійснення статевого акту і робить можливим запліднення, а також в товщі його губчастого тіла проходить уретра, по якій виділяться сеча або сперма. Тобто статевий член грає подвійну функцію: сечовиведення і продовження роду. Статевий член має складну будову. У верхній частині його є два печеристих тіла, а під ними - губчасте тіло. Запалі тіла покриті сполучно-тканинною білковою оболонкою.
  Свою назву запалі тіла отримали за свою особливу пористу будову, що з вигляду нагадує печеру. Така будова необхідна для забезпечення ерекції і здійснення статевого акту. Дослідження показують, що ерекція виникає в результаті розширення артерій, що приносять кров до статевого члена, спазму вен, за якими ця кров відходить від члена, і розслаблення осередків кавернозних тіл статевого члена. Артерії, вени і осередки кавернозних тіл складаються з гладких м'язів. На ці м'язи впливають так звані нейромедіатори - речовини, які виділяються при стимуляції нервів, які контролюють процес ерекції.
  Після відповідної сексуальної стимуляції ці речовини призводять до розслаблення (релаксації) гладкої мускулатури кавернозних тіл статевого члена, розширенню їх осередків артерій, що проявляється потужним збільшенням притоку крові до статевого члена. Потім осередки наповнюються кров'ю, розширюються і здавлюють вени, по яких відходить кров, що веде до подальшого наростання внутрішньопечеристого тиску, викликаючи, тим самим, ерекцію.анатомія сечостатевої системи чоловіка - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск
  Рекомендуємо Вам відвідати клініку "МедЦентрСервіс"
  Записатись на прийом до лікаря
  Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

  Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
  Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

  Наші контакти
  Будьте здорові і щасливі!


 • НОВИНИ

  12.08.2016

  Акційний пакет - здоров'я чоловіка

  Спеціально для чоловіків ми розробили спеціальні пакети досліджень, що дозволяють економити до -15% на комплексній діагностиці чоловічого здоров'я в клініці Детальніше...

  10.08.2016

  Що таке ризик розвитку еректильної дисфункції. Група ризику.

  Від чого залежить ризик розвитку порушення ерекції у чоловіків. Детальніше...

  08.08.2016

  Консультація сексолога, сексопатолога - проблеми вирішуються

  З проблемами сексуальної сфери стикається майже кожна людина. Більшість з них успішно лікуються. Терпіти або насолоджуватися - вирішувати Вам! Детальніше...

  МедЦентрСервіс МЦС
  всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика