Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Геморой. Симптоми і ознаки геморою

Геморой - це патологічне збільшення печеристих, "гемороїдальних" вузлів, розташованих в прямій кишці і задньому проході. Симптоми геморою: збільшення і випадання вузлів з анального каналу. Іноді збільшення вузлів супроводжується болями або кровотечею із заднього проходу.

Геморой - найпоширеніше проктологічне захворювання. Гемороєм страждає 30 чоловік з 100, а на його частку серед усіх захворювань прямої кишки припадає близько 40%. Геморой однаково часто зустрічається у чоловіків і жінок. У жінок загострення геморою часто виникає під час вагітності.
Три людини з чотирьох, мінімум один раз у своєму житті, стикалися з проявом геморою.

Рекомендуємо Вам відвідати проктолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Геморрой симптоми, геморой причини, геморой фото - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Сучасне лікування геморою:
Кріодеструкція геморою
Лігування латексними кільцями

Причини геморою
Збільшення гемороїдальних вузлів, раніше чи пізніше, з'являється у більшості людей, тому що з віком зменшується еластичність сполучної тканини і міцність зв'язку слизової оболонки анального каналу з його стінками, що призводить до збільшення і випадання вузлів. Якщо невелике збільшення внутрішніх гемороїдальних вузлів визначається тільки при огляді у проктолога, а скарги відсутні, геморой вважається безсимптомним і лікування не потребує.

Гемороїдальна тканина, за своєю природою, схожа на пещеристу (кавернозну) тканину статевих органів, тобто має здатність до кровенаповненя. Ці тканини рясно кровопостачаються, проте, на відміну від губчастої тканини статевих органів, в них гірше розвинені механізми регуляції припливу і відтоку крові, що створює умови для незворотного збільшення вузлів.

Таким чином, безпосередньою причиною збільшення гемороїдальних тканин і перетворення їх в "гемороїдальні вузли" є порушення відтоку з них крові з подальшим ослабленням сполучнотканинного зв'язоку, що утримують ці тканини.

Схильність до геморою є генетичною, тобто вродженою. Індивідуальні особливості будови тканин прямої кишки - їх щільність і еластичність успадковуються від батьків.

 геморой, лікування геморою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, ПечерскПровокуючими є фактори, що викликають венозний застій в області малого тазу: малорухливий сидячий спосіб життя, неправильне харчування (гостра їжа, спеції і прянощі), часті запори, вагітність, надмірні фізичні навантаження, зловживання алкоголем. Під дією цих факторів гемороїдальні тканини необоротно збільшуються в розмірах, перетворюючись на вузли. Згодом, наростають дистрофічні процеси в тканинах, послаблюється зв'язковий апарат, вузли випадають назовні. Збільшені гемороїдальні вузли мають схильність до кровоточивості.
   
Сприяють виникненню і посилюють перебіг геморою:
- Недостатня кількість клітковини і волокон в їжі
- Сидячий, малорухливий спосіб життя
- Часті закрепи або проноси
- ожиріння
- Алкоголь і куріння
- Довге сидіння в туалеті, напруження
- Тривалий кашель
- Підняття важких предметів
- Вагітність (особливо останній триместр) і пологи
- Захворювання печінки

 Розвитку геморою сприяє тривале перебування в сидячому положенні (сидяча робота, далекі поїздки) коли розслаблені м'язи промежини і відсутня природна підтримка м'язів тазового дна. Часто геморой загострюється після алкогольної провокації, гострої їжі, надмірне напруженні при запорах або під час пологів. Геморой - це хронічне прогресуюче захворювання з періодичними загостреннями. Загострення проявляються гострим тромбозом гемороїдальних вузлів, кровотечею, або появою гострої анальної тріщини.

Симптоми геморою:
Кровотеча, випадання гемороїдальних вузлів, дискомфорт, свербіж або болі в області заднього проходу, набряклість і слизові виділення з заднього проходу.

Найчастіше геморой розвивається поступово і проявляється такими симптомами як дискомфорт в області прямої кишки і задньому проході, відчуття чужорідного тіла, тяжкість або свербіж в задньому проході, епізодичні виділення крові після туалету.

На початковій стадії геморою дані симптоми відзначаються лише при розладах кишечника (замках або проносах), після фізичних навантажень (особливо підняття важких предметів), довгого перебування в сидячому положенні (тривалі авіаперельоти, автомобільні поїздки), харчових надмірностей (алкоголь, гостра їжа), перегріві або переохолодженні (лазня, гаряча ванна, зимова риболовля).

Іноді хвороба проявляється раптово. Згадані чинники призводять до появи збільшеного хворобливого гемороїдального вузла і кровотечі. Симптоми геморою швидко наростають, розвивається гостре порушення відтоку крові від гемороїдальних вузлів (тромбоз), запалення і обмеження гемороїдальних вузлів.

Більш докладно про кожен із симптомів геморою:
Кровотеча: є найбільш характерним симптомом геморою. Найчастіше відзначається виділення червоної крові з заднього проходу під час дефекації або відразу після неї. Кров визначається у вигляді капаючих крапель, може бути на калі у вигляді окремих смуг або на туалетному папері. Рідше кров з заднього проходу виділяється між дефекаціями.
Інтенсивність кровотечі буває різною від ледь помітних плям на туалетному папері до забризкування всього унітазу.

Випадання гемороїдальних вузлів: другий за частотою симптом геморою. У початковій стадії гемороїдальні вузли самостійно вправляються в анальний канал. Подальший розвиток геморою вимагає ручного вправляння вузлів, а в пізніх стадіях відбувається постійне випадання.

Дискомфорт і болі: тупі постійні болі характерні для тривалого перебігу захворювання з частими загостреннями. Гострі болі під час і після дефекації при геморої більш характерні для гострого тромбозу внутрішніх гемороїдальних вузлів і анальної тріщини.

Анальний свербіж: при геморої зазвичай пов'язаний з випаданням вузлів і слизової прямої кишки і розвитком мацерації (роздратування) шкіри анальної області.

Періанальний набряк: найбільш характерний для гострого геморою і досить рідко зустрічається при хронічному перебігу. Набряк іноді супроводжується відчуттям дискомфорту, яке пацієнти частіше приймають за відчуття тяжкості в промежині і задньому проході і позиви до спорожнення кишечника. При хронічному геморої періанальний набряк відноситься до постійного випадання. гемороїдальних вузлів і супроводжується іншими симптомами, зокрема виділенням слизу і кровотечею.

Виділення слизу: патологічні виділення з прямої кишки у вигляді слизу є явною ознакою патології прямої і ободової кишки і вимагає обов'язкового обстеження у проктолога.

Часто першим проявом геморою є гострий тромбоз гемороїдальних вузлів.

Ускладнення геморою:
Тромбоз гемороїдальних вузлів докладніше ...
Парапроктит - гнійне запалення тканин докладніше ...
Кровотеча з гемороїдальних вузлів

Діагностика геморою і його ускладнень
1. Візуальний огляд;
2. Пальпація промежини;
3. Пальцеве дослідження прямої кишки;
4. Аноскопія;
5. Ректороманоскопія.
Алгоритм діагностики хронічного геморою, а також, в разі кровотечі із заднього проходу повинен бути саме таким. Виняток будь-яких діагностичних ланок може призводити до фатальних помилок діагностики.

Найбільш зручним для огляду вважається становище на спині з максимально приведеними до живота ногами для чого використовується гінекологічне крісло. Однак в ряді випадків огляд можна проводити в колінно-ліктьовому положенні або в положенні на боці з приведеними до живота кінцівками.

Діагностична цінність і методика виконання кожного із способів обстеження докладно описана у відповідному розділі сайту. Ми зупинимося лише на їх особливості у пацієнтів з гемороїдальної хворобою.

Особливості зовнішнього огляду при геморої: При зовнішньому огляді області промежини і заднього проходу звертають увагу на наявність і вираженість зовнішніх гемороїдальних вузлів, їх стан, наявність супутніх змін - фіброзних поліпів, бахромок, анальних сосочків, слідів мацерації, подяпин, які можуть свідчити про специфічний або вторинний дерматит, спричиненому випадаючими вузлами.

Особливості пальпації промежини при геморої: При пальпації промежини у осіб з випаданням вузлів необхідно переконатися в можливості їх вправляння, а якщо вузли випадають епізодично або в анамнезі є вказівка на це (крапельне виділення крові), то необхідно, при розведенні країв ануса, попросити пацієнта злегка напружитися, щоб оцінити вираженість внутрішніх вузлів і ступінь їх зміщення. Одночасно може бути наявність супутніх тріщин, анальних поліпів і інших утворень заднього проходу. При напруженні чіткіше можна визначити ступінь випадання гемороїдальних вузлів, можливість їх самостійного вправляння в анальний канал.

Особливості пальцевого дослідження прямої кишки при геморої: При пальцевому дослідженні прямої кишки оцінюється стан анального каналу, тонус сфінктера, при необхідності - достатність вольових зусиль при його скороченні, наявність рубцевих змін. Правда, за допомогою цього дослідження не завжди чітко можна визначити розташування і розміри гемороїдальних вузлів, оскільки ці еластичні освіти при пальпації зменшуються в розмірах.

Аноскопія при геморої: Є одним з найважливіших методів, так як дозволяє оцінити наявність і ступінь збільшення внутрішніх вузлів, визначити їх локалізацію, а також ступінь зміщення вузлів щодо анального сфінткера. По суті є визначальним методом у виборі лікувальної тактики при внутрішньому геморої.

Ректороманоскопія при геморої: Інформативність для діагностики стану внутрішніх вузлів при ректороманоскопії мінімальна, однак дослідження є обов'язковим, так як дозволяє виключити всі можливі причини виділень крові з ануса в незміненому вигляді, характерних не тільки для геморою, але і для більш небезпечних захворювань прямої і дистальної третини сигмовидної кишки. Якщо у доктора є підозри на патологічні зміни верхніх відділів ободової кишки, пацієнтам призначають колоноскопію або ірригоскопію. Проведення такого комплексного обстеження дозволяє
, крім діагностики геморою, виявити супутні захворювання органів шлунково-кишкового тракту та інших органів і систем і, при необхідності, провести відповідну терапію.
Геморой нерідко поєднується з хронічною анальної тріщиною. Причина освіти анальної тріщини при геморої криється в хронічній травмі вистилання анального каналу випадаючими вузлами, що супроводжує стоншення і дистрофію анодерми.

Діагностика гострого тромбозу гемороїдальних вузлів
Діагноз гострого геморою ставиться досить просто. Болі в задньому проході нерідко з'являються після порушення функції кишечника або після прийому проносних засобів. При огляді виявляється синюватість тромбованого ущільнення, хворобливе при пальпації. Будь-яке дослідження прямої кишки, включаючи пальцеве, утрудне через біль. Його слід проводити тільки після стихання гострого процесу. У 30-35% випадків можливий некроз тромбованного вузла і мимовільна евакуація тромбу через що утворився дефект слизової оболонки. Цей процес супроводжується швидким полегшенням, але при цьому з дефекту може виділятися кров, іноді вельми рясно.
Результатом гострого тромбозу зовнішніх гемороїдальних вузлів є розвиток гемороїдальних бахромок, викликаних місцевим розтягуванням періанальної шкіри. Ці безболісні шкірні гемороїдальні бахромки часто помилково приймають за зовнішні гемороїдальні вузли.

Записатись на прийом до проктолога

Основні методи лікування геморою:
Консервативне (медикаментозне) лікування геморою
Малоінвазивні (амбулаторні) методи видалення геморою
Хірургічне лікування геморою

Дивіться також:
Класифікація геморою
Методи обстеження в проктології
Як підготувати кишечник перед візитом до проктолога
Вакуумне латексне лігування - передовий метод лікування геморою


Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

Автор: Вячеслав Скоробогатий
Авторські права захищені G+


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика