Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

    Анальний зуд

    Патологічний стан, що характеризується наполегливим свербінням в області заднього проходу, зустрічається в практиці колопроктолога досить часто. Колопроктологам відомо, наскільки серйозно це захворювання з наполегливою течією, як важко добитися стійкого позитивного результату лікування.

Анальний свербіж слід чітко поділяти на первинний (синоніми: істинний, суігенний, криптогенний, ідіопатичний, нейрогенний, есенціальний) і вторинний, часто супроводжує в якості основного симптому такі захворювання, як геморой, анальна тріщина, глистні інвазії, проктосигмоїдити різної етіології, недостатність сфінктера заднього проходу, запор (понос), запалення геніталій, вплив шкідливих ендо- та екзогенних речовин і факторів, грибкові ураження шкіри в крижово-куприковій області. Крім того, анальний свербіж може бути одним з ранніх ознак прихованого діабету.

Цей симптом в практиці проктолога зустрічається досить часто. Причиною анального свербежу може бути безліч станів, з яких не всі мають безпосереднє відношення до проктології. Як не дивно, але не дивлячись на локалізацію джерела скарг найчастішою його причиною є дерматологічні захворювання. Анальний свербіж можуть викликати псоріаз, різні види інфекційних або алергічних дерматитів, атопічна екзема, плоский лишай, контактний дерматит від місцевого застосування мазей, дезодорантів, порошків, мила, супозиторіїв і т.п. Є роботи, які вказують на те що до 80% випадків цього симптому викликається вірусом герпесу.

Однак, незважаючи на поширеність дерматологічних захворювань, причини анального свербежу, що виключаються докторами в першу чергу - це органічні захворювання промежини. Це такі захворювання як параректальні свищі, тріщини, загострені кондиломи, гнійний гідраденіт, пухлини, дисфункція сфінктера.

Анальний свербіж часто наштовхує лікаря на необхідність обстеження на паразитів - E.Vermicularis, трихомоніаз, короста, лобкова воша. Скарги також можуть бути наслідком порушення складу кишкової флори в результаті прийому оральних антибіотиків: тетрациклін, еритроміцин та ін. Системні захворювання - такі як цукровий діабет, захворювання печінки також можуть супроводжуватися анальною сверблячкою, однак симптом в цих випадках ніколи не є першою ознакою захворювання. У ряді випадків джерелом скарг може бути недостатня або надмірна гігієна промежини, а також тепло та і вологість: вузький одяг, жаркий клімат, огрядність, інтенсивна фізична активність. З продуктів харчування анальний свербіж можуть викликати кава, чай, кола, пиво, вино, прянощі, томати, цитрусові, шоколад. Буває що він пов'язаний з психогенними причинами: анксіозність (страхи) і ін.

Найскладніше піддається діагностиці та лікуванню ідіопатичний анальний свербіж . Він з'являється і протікає без явних причин. Ймовірно це відбувається внаслідок рефлекторного зниження здатності утримувати рідину в анусі, невелика кількість слизу з прямої кишки потрапляє на шкіру періанальної області і викликає її подразнення.

Анальний свербіж не є таким небезпечним симптомом як болю, виділення крові або слизу, анемія або порушення прохідності. Однак дуже часто він сильно знижує якість життя пацієнта, іноді приводячи до сумних результатів аж до психічних розладів. Тому діагностика і встановлення причин анального свербежу дуже важливі. З урахуванням великої кількості можливих причин сверблячки з взаємовиключної лікувальної тактикою займатися самолікуванням при анальному свербінні - недоцільно, а часто - вкрай шкідливо. Діагностичний пошук завжди краще починати з виключення органічних причин сверблячки (геморой, тріщина, свищ) на прийомі у проктолога з обов'язковим виконанням ректороманоскопии. Після цього або буде встановлено джерело скарг, або визначений план обстеження і консультацій фахівців - дерматолога, паразитолога, ендокринолога, уролога або навіть психіатра.

Причини і патогенез анального свербежу
     Якщо причини виникнення вторинного анального свербежу, перераховані вище, більш-менш відомі, то етіологія первинного, істинного, свербіння цій галузі до кінця не вивчена. Заслуговують на увагу дослідження, які вказують на велику роль приховано протікаючого (в усякому разі клінічно проявляється) хронічного проктосигмоідита. Різке зрушення вмісту прямої і сигмовидної кишки в лужний бік (рН до 8,5-10,0) у хворих з хронічним анальним сверблячкою, наявність у них в калі нерозщеплених протеолітичних ферментів обумовлюють зростання вмісту в періанальної шкірі залишкового азоту з 6-8 до 14 - 17 г / л, вплив його на нервові закінчення, т. е. виникнення свербежу. При цьому, правда, в найчутливіших нервових закінченнях періанальної шкіри яких-небудь характерних змін не було знайдено.
    
 Доцільно розрізняти гострий і хронічний істинний анальний свербіж. Для першої форми (стадії) характерний раптовий початок, постійну течію, значна інтенсивність і місцеві зміни шкіри типу вологої екземи з мацерацією, слідами расчесов, гіпертрофією періанальних складок. При хронічному свербінні, навпаки, початок повільний, шкіра частіше суха, стоншена (її порівнюють з пергаментним папером), іноді депігментована, слідів подряпин немає зовсім або вони мають вигляд тонких лінійних саден, складки шкіри радіарну, виражені мало ( «спиці колеса»).

Діагноз
     Діагностувати захворювання начебто просто: свербіж в області заднього проходу є основною і єдиною скаргою таких хворих. Однак визначення типу свербежу (істинний або вторинний), його стадії (гострий або хронічний), форми (сухий або вологий), а також з'ясування причини вторинного свербежу є не такою вже простою справою.
     Перш за все, слід встановити:
     1) чи пов'язаний свербіж з дефекацією. Ця ознака може свідчити про недостатню функцію сфінктера заднього проходу, що часто спостерігається при хронічному геморої, випаданні прямої кишки, різних травматичних ушкодженнях сфінктера (післяпологових, післяопераційних і ін.), Нервових ураженнях (особливо у дітей), статевому збоченні. Визначити ступінь недостатності можна тільки за допомогою сфінктерометріі;
     2) чи посилюється свербіж після прийому спиртних напоїв, гострої або солоної їжі: наявність цієї ознаки свідчить про наявність проктосігмоідіта;
     3) чи немає у хворого в побуті або на виробництві шкідливих впливів - хімічне виробництво, опромінення, робота в запилених приміщеннях, в умовах високої температури і т. п .;
     4) чи немає тісного контакту з домашніми тваринами (глистова інвазія);
     5) наявність у хворого або у його родичів діабету, грибкових уражень, запорів, проносів.
    
 З лабораторних досліджень при анальному свербінні беруть аналіз крові на вміст цукру і триразовий аналіз калу на яйця глистів. При виявленні патологічних змін за допомогою звичайної (жорсткої) ректороманоскопії слід виконати ірригоскопію. У чоловіків потрібно виключити уретрит і простатит, у жінок - вагінальний свербіж. При наявності нестійкого стільця слід зробити бактеріологічний аналіз калу на мікрофлору: при вираженому дисбактеріозі терапія анального свербежу повинна включати спеціальні препарати.

Основні причини анального свербежу

Ідіопатичний свербіж Найчастіше без явних специфічних причин. Внаслідок зниження здатності утримувати рідину в анусі, невелика кількість слизу з прямої кишки потрапляє на шкіру періанальної області і викликає її подразнення.
Аноректовагінальние захворювання Геморой, свищі, тріщини, загострені кондиломи, гнойнийгідраденіт, пухлини, дисфункція сфінктера, вагінальний секрет.
Дерматологічні захворювання Псоріаз, себорейний дерматит, атопічна екзема, плоский лішайі ін.
Контактний дерматит Місцеве застосування мазей, дезодорантів, порошків, мила, супозиторіїв і т.п.
Інфекції Грибки (Candida), бактерії (розчухи)
Паразити E.Vermicularis, трихомоніаз, короста, лобкова воша.
Оральні антибіотики тетрациклін, еритроміцин та ін.
Системні захворювання Цукровий діабет, захворювання печінки.
Особиста гігієна Недостатня або надмірна
Теплота і вологість Вузький одяг, теплий клімат, огрядність, інтенсивна фізична активність
Харчування Напої (кава, чай, кола, молоко, пиво, вино), їжа (приправи, гострий перець, томати, цитрусові, шоколад)
Психогенні причини Анксіозность тощо.

Лікування
     Лікування анального свербежу - справа складна, потребує терпіння і наполегливості лікаря і самого хворого. При вторинному свербінні дії лікаря однозначні - терапія основного захворювання. Важливо діагностувати навіть початкові стадії геморою, папілліта, криптіта, не кажучи вже про анальні тріщини, випаданні прямої кишки або недостатності сфінктера заднього проходу будь-якої етіології. У цих випадках, як правило, свербіж є симптомом основного захворювання.
     Якщо при ректороманоскопії виявлено проктосигмоїдит, то необхідно провести повний курс відповідного лікування.
     Якщо виявлено кишковий дисбактеріоз без проктосигмоідита, то лікування анального свербежу поєднують з призначенням бактеріальних препаратів.
     Однак найбільш завзято протікають як раз ті форми анального свербежу, при яких найретельніше розпитування хворого, клінічні і лабораторні дослідження ніякої патології не виявляють. І в цих випадках слід починати лікування з терапії прихованого проктосігмоідита: дієта, мікроклізми з коларголом, шкірні мазі.

У нашій клініці "МедЦентрСервіс" проводиться лікування анального свербежу та інших супутніх захворювань прямої кишки. Досвідчені і тактовні проктологи позбавлять Вас від цієї прикрої проблеми. Якщо у вас виникли питання, але немає можливості негайно відвідати лікаря, можлива попередня консультація проктолога за нашими телефонами, а також, Ви можете скористатися формою "Запитайте лікаря" і задати своє питання проктологу. Ми Вам обов'язково відповімо. Наша клініка має зручне розташування в Києві, на Печерську. Проктолог приймає з понеділка по суботу (включно).


Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика