Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

    Анальні сосочки і бахромки

    анальна бахромка, анальні сосочки, папіліт - клініка МедЦентрСервіс, Київ, ПечерскУ нижній частині ампулярного відділу прямої кишки розташовуються морганієві стовпчики і крипти, облямовані півмісяцевими клапанами. На вільному краї цих клапанів нерідко можна бачити невеликі трикутної або округлої форми підвищення - анальні сосочки. Наявність невеликих (не більше 1 см в діаметрі) сосочків на рівні аноректальної лінії - явище цілком нормальне.

При пальцевому дослідженні незмінені сосочки пальпуються у вигляді безболісних щільнуватих вузликів у верхній третині анального каналу. При аноскопії ці сосочки блідо-рожевого кольору, покриті багатошаровим плоским епітелієм. Сосочки можуть бути за формою двох типів: одні мають широку основу і трикутну форму, інші - вузьку ніжку і кулясте тіло. Анальні сосочки часто плутають з поліпами. Клінічно їх дійсно майже неможливо відрізнити, хоча анальні сосочки більш щільні і розташовуються тільки на зубчастій лінії. Основною відмінністю їх від поліпа є те, що гістологічно сосочок складається з сполучної тканини, покритої багатошарових плоским епітелієм.
Іноді гіпертрофовані сосочки можуть запалюватися - розвивається папіліт. Найчастіше це пов'язано з поширенням запального процесу при крипті, проктиті. Папіліт характеризується набряком, гіперемією і хворобливістю сосочка. При тривалому існуванні запального процесу в сосочку, постійної травматизації через випадіння з анального каналу може бути навіть виразка на його верхівці.

Рекомендуємо Вам відвідати проктолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87


Причини виникнення
Іноді сосочки починають гіпертрофуватися, набувають поліповидну форму і можуть випадати з заднього проходу. Розміри їх при цьому нерідко досягають 3-4 см в діаметрі. Причин для гіпертрофії анальних сосочків декілька:

1) механічне і хімічне подразнення проходять через анальний канал каловими масами - щільними або, навпаки, рідкими;
2) порушення відтоку крові з органів малого таза;
3) запальні захворювання аноректальної зони, де на першому місці стоїть криптит. Дуже часто, наявність гіпертрофованих анальних сосочків вказує на існування запальних процесів в анальному каналі.

Діагностика
Ретельний збір анамнезу, оцінка загального стану хворого, зовнішній огляд області заднього проходу в спокої і при напруженні пацієнта, пальцеве дослідження анального каналу і прямої кишки, ано- і ректороманоскопія дозволяють розпізнати наявність анальних сосочків, оцінити їх стан, розміри.

Диференціальна діагностика. Особливо важливим є диференціювання між анальними сосочками і поліпами. Багато лікарів, не знаючи про існування нормальних анальних сосочків і знаходячи їх у гіпертрофованому стані, розцінюють їх як поліп прямої кишки або поліп анального каналу. Дійсно, коли сосочки гіпертрофуються, набувають ніжку і починають випадати із заднього проходу, зовнішнім виглядом вони нагадують поліп. Істинний поліп розташовується вище аноректальної лінії, він має аденоматозну будову і покритий одношаровим циліндричним епітелієм, колір його при невеликому розмірі такої ж, як колір навколишнього слизової оболонки прямої кишки, колір великих поліпів найчастіше темно-червоний. Анальні сосочки локалізуються в анальному каналі на рівні аноректальної лінії, складаються з пухких колагенових волокон, що містять невелику кількість жирової тканини, в якій проходять розширені капіляри. Покриті анальні сосочки багатошаровим плоским епітелієм, колір сосочків блідий, як і вистилки анального каналу.

Гіпертрофовані анальні сосочки іноді доводиться диференціювати від сторожових горбків, які спостерігаються при хронічних анальних тріщинах, а також від гемороїдальних вузлів, коли від постійного випадання і травматизації поверхню вузла стає щільною і набуває шкірястий вигляд. Діагностика зазвичай не представляє труднощів. Сторожові горбки розташовуються у верхнього і нижнього полюсах тріщини: зовнішній горбок у вигляді петельки або вушка зазвичай побільше і локалізується на періанальній шкірі, внутрішній горбок менший, теж у вигляді вушка, але знаходиться нижче аноректальної лінії. Внутрішні гемороїдальні вузли розташовані вище аноректальної лінії, темно-червоного кольору; це судинні освіти, м'які на дотик (якщо немає тромбозу).

Лікування
Наявність анальних сосочків є нормою. Якщо вони не гіпертрофовані і не випадають із заднього проходу, не завдають незручностей пацієнтові, лікувати їх не потрібно, однак, часто пацієнти хочуть позбутися від цього косметичного дефекту з естетичних міркувань, що з успіхом проводиться в нашій клініці «МедЦентрСервіс». При гіпертрофії сосочків, випаданні їх з заднього проходу і хворобливості їх видаляють, причому сосочок слід прибирати разом з криптою і полумісячною заслінкою, в деяких випадках проводиться кріодеструкція анальних сосочків або діатермокоагулляція сосочка. Операція проводиться амбулаторно, під місцевою анестезією.

При розвитку папілліта необхідно провести консервативну терапію, як при крипті, і після ліквідації набряку і гіперемії, якщо є гіпертрофія сосочка, його слід видалити хірургічним шляхом.
Прогноз. Гіпертрофія і запалення анальних сосочків не створюють великої загрози здоров'ю людини. Але саме по собі ні гостре, ні хронічне запалення і гіпертрофія сосочків не виникають. Необхідно встановити причину цих явищ і усунути їх, щоб запобігти розвитку парапроктиту, пектеноз.

У нашій клініці "МедЦентрСервіс" проводиться оперативне видалення анальних сосочків, бахромок методом електрокоагулляціі і кріодеструкції. Досвідчені і тактовні проктологи позбавлять Вас від цього прикрого косметичного дефекту амбулаторно і безболісно. Якщо у вас виникли питання, Ви можете отримати попередню консультацію проктолога за нашими телефонами, а також, Ви можете скористатися формою "Запитайте лікаря" і задати своє питання проктолога. Ми Вам обов'язково відповімо. Наша клініка має зручне розташування в Києві, на Печерську. Проктолог приймає з понеділка по суботу (включно).


Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика