Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Анальна тріщина. Лікування.

Анальна тріщина - дефект слизової стінки прямої кишки в області заднього проходу. Надрив відбувається під час випорожнення кишечника, тому тріщина погано гоїться. Розрізняють гостру і хронічну анальні тріщини.

Симптоми анальних тріщин:
  • Біль в задньому проході під час випорожнення кишечника
  • Кровотеча після туалету (убоге, або може не бути)
  • Спазм анального сфінктера (визначається при огляді)

Іноді зовні від анальної тріщини формується «сторожовий горбок» - складка слизової, яку можна прийняти за геморой або анальну бахромку.

Діагностика: труднощів не викликає. Необхідний огляд у проктолога.
Лікування анальних тріщин:
Гостра анальна тріщина лікується консервативно. Проводиться аноректальная блокада, мазі, призначається спеціальна дієта
Хронічна анальна тріщина: оперативне видалення хронічних анальних тріщин методом електрокоагулляціі і кріодеструкції (виморожування рідким азотом). Видалення проводиться амбулаторно і безболісно, наркоз не потрібен.
Наші проктологи мають великий досвід видалення анальних тріщин.

Рекомендуємо Вам відвідати проктолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87


Анальна тріщина - це поздовжній дефект (рана) епітеліального шару анального каналу, який є наслідком травмуючої дії на задній прохід.Проктологія, консультація проктолога, анальна тріщина, лікування анальних тріщин, кріодеструкція анальних тріщин - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Захворювання зустрічається досить часто і займає третє місце (12%) після колітів і геморою. Більше 30% хворих знаходяться в працездатному віці; частіше страждають жінки молодого та середнього віку.
Свіжа (гостра) тріщина має щілинну форму з гладкими, рівними краями, дном її є м'язова тканина сфінктера заднього проходу. Згодом дно і краї тріщини покриваються грануляціями з фібринозним нальотом. При тривалому перебігу захворювання (як правило більше одного місяця) відбувається розростання сполучної тканини по краях тріщини, вони ущільнюються і в тканинах відбуваються трофічні зміни. В області внутрішнього, а іноді і зовнішнього краю тріщини розвиваються ділянки надлишкової тканини - анальні горбики ( "сторожові горбки"), з яких в подальшому може утворитися фіброзні поліпи.
Проктологія, консультація проктолога, анальна тріщина, лікування анальних тріщин, кріодеструкція анальних тріщин - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Фото 1. Хронічна анальна тріщина. На 6 годинах - поздовжня рана, у її зовнішнього краю - "сторожовий горбок".
Причини виникнення анальних тріщин
Анальна тріщина виникає в результаті пошкодження слизової оболонки анального каналу при запорах в проносах, а також, можливо, внаслідок травми випорожненнях чужорідними тілами. У деяких випадках причина залишається невідомою. Сприятливими захворюваннями є коліти, проктосигмоїдити, ентероколіти, геморой та ін. Майже у 70% хворих тріщина поєднується з хронічними захворюваннями верхніх відділів травного тракту (гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, холецистит). У такого ж відсотка хворих є поєднання анальної тріщини і геморою. При хронічному перебігу геморою нерідко розвивається пектеноз, при якому порушується еластичність стінок анального каналу, що сприяє пошкодженню їх в області лінії гребінця.
На 6 і 12 годинах умовного циферблату, є гірші умови кровопостачання, і існує велика небезпека травмування слизової оболонки при акті дефекації внаслідок тиску на задню і передню коміссури при проходженні калових мас.
Крім того, в зоні зубчастої лінії знаходяться глибокі кишені морганіевих крипт. При скупченні дрібних екскрементів в цих кишенях, особливо при утрудненій дефекації, формується локальний запальний осередок, частіше на задній стінці анального каналу, де крипти ширші і глибші.
Таким чином, на тлі перерахованих факторів при травматизації стінки анального каналу, порушеннях дефекації виникає надрив його стінки. Формується поздовжній дефект слизової оболонки, на дні якого при гістологічному вивченні визначаються оголені нервові закінчення. Виникає хронічний больовий синдром, підтримуваний постійним травмуванням виразки каловими масами. Тобто, формується порочне коло: біль викликають рефлекторний спазм сфінктера, який в свою чергу перешкоджає загоєнню тріщини, обумовлюючи ішемію тканин.

Патологічна анатомія анальної тріщини
     Анальна тріщина є дефектом стінки анального каналу лінійної або трикутної форми довжиною 1-2 см, який розташовується поблизу перехідної складки, трохи вище лінії Хілтона, доходячи до лінії гребінця або поширюючись вище неї. Свіжа (гостра) тріщина має щілинну форму з гладкими, рівними краями, дном її є м'язова тканина сфінктера заднього проходу. Згодом дно і краї тріщини покриваються грануляціями з фібринозним нальотом. При тривалому перебігу захворювання: відбувається розростання сполучної тканини по краях тріщини, вона ущільнюються, тканини піддаються трофічним змінам. В області внутрішнього, а іноді і зовнішнього її краю розвиваються ділянки надлишкової тканини - анальні горбики. Залучення до процесу нервових закінчень на дні хронічної анальної тріщини обумовлює виникнення незагоєною виразки.

Симтоми, клінічний перебіг
Клінічна картина анальної тріщини досить характерна. Роздратування нервових закінчень слизової оболонки при тривалому існуванні тріщин викликає різкі больові відчуття і нерідко спазм сфінктера заднього проходу. Тонічний спазм цих м'язів, наступаючий після дефекації, може тривати по багато годин, аж до наступної дефекації. У цих випадках створюється порочне коло - анальна тріщина викликає різкі больові відчуття, що призводять до спазму (головним чином внутрішнього сфінктера), який в свою чергу перешкоджає загоєнню тріщини, обумовлюючи ішемію тканин.
Для анальної тріщини характерна тріада симптомів:

  • біль в задньому проході під час або після дефекації,
  • спазм анального сфінктера,
  • убоге кровотеча під час дефекації.

Біль під час дефекації більш характерна для гострих тріщин, а після неї - для хронічних. Необхідно відзначити, що інтенсивні болі змушують хворих прагнути до більш рідкісною дефекації. В результаті цього виникає затримка стільця, що сприяє розвитку запорів. У рідкісних випадках при довгостроково існуючій анальній тріщині біль може бути відсутніми. Біль, що посилюється під час дефекації, викликає спазм м'язів анального сфінктера, а він в свою чергу лише посилює біль. В тій чи іншій мірі виражений спазм сфінктера спостерігається майже у 60% хворих.
Виділення крові із заднього проходу при анальній тріщині порівняно невеликі, виникають під час або відразу після дефекації і пояснюються банальним травмуванням стінок тріщини. Більш рясні кровотечі, як правило, свідчать про наявність інших захворювань - геморою, пухлин і т. Д. Болі можуть віддавати в крижі і промежину. Вони можуть викликати дизуричні явища, кишкову кольку, дісменорею, провокувати напади стенокардії. Біль під час дефекації більш характерна для гострих тріщин, а після неї - для хронічних.

Діагностика
Діагностику анальної тріщини починають з обережного розведення сідниць та огляду області заднього проходу. При розведенні стінок анального каналу лікар зазвичай і виявляє тріщину. При глибокій «анальній воронці» і у огрядних хворих з розвиненим жировим шаром на сідницях виявити тріщину вдається після тривалого і поступового розведення країв анального отвору. У ряді випадків доводиться вдаватися до пальцевого дослідження. При цьому дослідженні виявляється спазм сфінктера. При лікуванні тріщини в амбулаторних умовах щоб уникнути зайвої травматизації доцільніше відкласти цю процедуру до загоєння тріщини. Проктологія, консультація проктолога, анальна тріщина, лікування анальних тріщин, кріодеструкція анальних тріщин - клініка МедЦентрСервіс, Київ, ПечерскІнструментальні методи діагностики, такі як ано- або жорстка ректороманоскопія, у хворих з анальної тріщиною з вираженим больовим синдромом і спазмом сфінктера без знеболення не виконуються. Необхідна ректороманоскопія на висоту до 20-25 см може бути виконана після загоєння тріщини.


Диференціальна діагностика анальної тріщини відносно проста. Необхідно диференціювати тріщину перш за все від неповного внутрішнього свища прямої кишки. При неповному свищі, як правило, спазм сфінктера не спостерігається, біль значно менше, а на перший план виступають гнійні виділення з заднього проходу. При пальцевому дослідженні на дні малохворобливої виразки визначається чітке поглиблення - порожнина свища. При хронічному перебізі захворювання тріщину часто супроводжують анальний свербіж, проктит (сфінктера) або проктосигмоїдит.
При діагностиці анальної тріщини потрібно бути впевненим в тому, що це звичайна, банальна тріщина, а не прояв сифілісу (гума), туберкульозу прямої кишки, будь-якого рідкого паразитарного (актиномікоз) або іншого захворювання, наприклад анальної тріщини при хворобі Крона. У цьому випадку допомагає ретельний збір анамнезу, так як по клінічній картині звичайна анальна тріщина може протікати в різних варіантах і відрізнити її від специфічного ураження тільки за допомогою пальцевого дослідження або аноскопии (ректоскопии) буває дуже важко. Необхідно також
пам'ятати про можливі анальні прояви синдрому набутого імунодефіциту (СНІД). Поки невідома в деталях картина чітких локальних змін при цьому грізному захворюванні. Тому у хворих з підозрілим анамнезом (наркомани, гомосексуалісти) виявлені анальні тріщини з будь-якими нехарактерними ознаками повинні насторожити лікаря

Лікування анальних тріщин:
Гостра анальна тріщина лікується консервативно. Проводиться аноректальная блокада, мазі, призначається спеціальна дієта.
Хронічна анальна тріщина: оперативне видалення хронічних анальних тріщин методом електрокоагулляціі і кріодеструкції (виморожування рідким азотом). Видалення проводиться амбулаторно і безболісно, наркоз не потрібен.

Ми працюємо з понеділка по суботу (включно).
Наші проктологи мають великий досвід видалення анальних тріщин.

Лікування анальних тріщин направлено в першу чергу на зняття больового синдрому і спазму сфінктера, а в подальшому на нормалізацію стільця і загоєння самої тріщини.
При "гострій анальній тріщині" приблизно у 70% хворих відмінних результатів лікування можна добитися при застосуванні різних схем консервативної (медикаментозної) терапії в поєднанні зі строгим виконанням пацієнтом рекомендацій лікаря по правильному харчуванню, гігієні, фізичних навантажень і способу життя. Тривалість захворювання не є вирішальним фактором при виборі лікувальної тактики. Лікування може бути як хірургічним, так і консервативним.
При "хронічній анальній тріщині" і безперспективності призначення консервативних схем лікування або відсутності лікувального ефекту від консервативної терапії протягом місяця лікар вдається до більш радикального методу лікування - видаленню анальної тріщини. Залежно від таких факторів, як вираженість спазму сфінктера, розташування анальної тріщини, наявність "сторожового горбка", висічення може здійснюватися як в амбулаторному порядку під місцевою анестезією (без госпіталізації), так і в умовах стаціонару. Основною метою видалення тріщини є ліквідація рубцевих змін її в краях і підставах і створенні на її місці "свіжої" рани, яка в подальшому успішно загоюється медикаментозно.

Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Харчування при анальних тріщинах
     Важливим лікувальним фактором є раціонально побудована дієта, переважно кисломолочно - рослинного характеру, з виключенням гострих, солоних, гірких страв і дратівливих приправ, а також алкогольних напоїв (включаючи пиво). Дуже хороший ефект щодо регулювання діяльності кишечника дає відварений буряк в кількості 200 300 г, пропущена через м'ясорубку або дрібно нарізана і заправлена ​​рослинним маслом або сметаною. Крім того, рекомендується вживання в їжу чорносливу, урюку, кураги і інжиру, які після промивання заливають окропом і після набрякання вводять в раціон по 10 шт. 2-3 рази на день. Подібна дієта у більшості хворих забезпечує м'який стілець. Корисно для цих же цілей застосовувати вазелінове масло по 1-2 столові ложки 2-3 рази на день. Задовільний ефект може дати спрямований соняшниковою олією вінегрет, що містить варений буряк (50%), капусту, моркву. Описана дієта особливо доцільна після припинення застосування очисних клізм і загоєння тріщини, а також після оперативного лікування, як заходи для попередження травми слизової оболонки в місці колишньої раніше тріщини.


Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика