Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Ректороманоскопія


Ректороманоскопія - метод ендоскопічного обстеження прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки шляхом огляду їх внутрішньої поверхні за допомогою ректороманоскопа, введеного через задній прохід.
     Ректороманоскопія - найбільш поширений, точний і достовірний метод дослідження прямої кишки і нижнього відділу сигмовидної кишки. За допомогою ректороманоскопа можна обстежити слизову оболонку кишки на глибину 30-35 см від заднього проходу.

Слизова оболонка прямої кишки при ректороманоскопії
     Показання до ректороманоскопії

     Показаннями до проведення ректороманоскопії є болі в області заднього проходу, виділення з нього крові, слизу або гною, порушення стільця (запори, проноси), підозра на захворювання прямої і сигмовидної кишки. Дедалі більшого поширення набуває ректоскопія здійснювана з профілактичною метою. В якості профілактичного заходу по ранній діагностиці злоякісних новоутворень прямої кишки, людям після 40 років рекомендується проводити ректороманоскопію один раз на рік. Ректороманоскопія повинна передувати рентгенологічного обстеження товстої кишки, тому що незначні зміни в прямій кишці (маленькі пухлини, інфільтративні процеси або проктит) діагностуються тільки ендоскопічно.

     Протипоказання
     Абсолютних протипоказань до обстеження практично немає. Відносними протипоказаннями служать серцева декомпенсація, важкий загальний стан, звуження просвіту анального клапана і прямої кишки, гострі запальні процеси в області заднього проходу (гострий парапроктит, тромбоз гемороїдальних вузлів), при яких обстеження краще проводити після стихання гострих явищ; стенозируючі пухлини анального каналу; хімічні і термічні опіки в гострій стадії.

     Підготовка до ректороманоскопії
     Важливою умовою для проведення ректороманоскопії є ретельне очищення товстої кишки від вмісту. Напередодні ректоскопії хворим вдень призначають малошлакову дієту, ввечері - тільки чай. Дослідження проводять натщесерце. Увечері і за 2 години до дослідження очищають кишечник за допомогою клізми. Перед ректороманоскопією обов'язково проводять огляд області заднього проходу і пальцеве ректальне дослідження. При цьому легко виявляються анальна екзема, дерматит, кондиломи, зовнішні отвори нориць, періанальний тромбоз, шкірні виразки (МаРиСКа), пролабуюча гемороїдальні вузли або поліпи, параректальні абсцеси, випадання прямої кишки і пухлини. Якщо запропонувати пацієнтові тугіше, то наповнюються і стають видимими зовнішні гемороїдальні вузли. Дослідження краще проводити безпосередньо після дефекації, тому що в цей час можна чітко діагностувати випадання внутрішніх гемороїдальних вузлів.

     Техніка виконання
     Для проходження дослідження вам потрібно буде зняти з себе весь одяг нижче пояса, включаючи нижню білизну, потім вам допоможуть встати на кушетку на карачки.
     Ректороманоскопія зазвичай виконується в колінно-грудному положенні пацієнта. При виражених болях в області заднього проходу (наприклад, анальної тріщини з больовим синдромом, анусалгіі) ректоскопію проводять під місцевою (дікаіновой мазь, ксілокаіновий гель, перианальна блокада) або загальної анастезії.
     В анальний канал вводять ректоскоп і поступово просувають його вперед при помірній подачі повітря для росправлення просвіту кишки, після видалення обтуратора ректоскопа під контролем зору його проводять вгору до сигмовидної кишки. Потім круговими рухами тубус виводять з просвіту кишки, продовжуючи безперервний огляд її стінки. Про больових відчуттях, що виникають під час дослідження, ви повинні сказати лікареві. При застосуванні збільшуючої оптики можна розглянути найдрібніші зміни слизової оболонки. При ректоскопії може бути взято матеріал для гістологічного дослідження. При наявності пухлинних утворень саме біопсія дає остаточну відповідь на питання про доброякісності пухлини.
     Застосування спеціальних інструментів дозволяє виробляти різні ендоскопічні операції при доброякісних або злоякісних пухлинах (поліпектомія, зупинка кровотеч, проведення зондів, реканализація стенозов і ін.).

     Ускладнення
     Ректороманоскопія - процедура безпечна.
     Ускладнення (перфорація стінки кишки і ін.) При методично правильно проведеної Р. зустрічаються вкрай рідко. При перфорації прямої кишки показано екстрене оперативне втручання.

     Ректороманоскопія у дітей
     Показаннями до проведення ректороманоскопії у дітей служать кровотеча з нижніх відділів травного тракту різної інтенсивності та періодичності, симптом неповного випорожнення кишечника, випадання пухлиноподібних утворень, гемороїдальних вузлів, стінки кишки. За допомогою ректороманоскопії вдається розпізнати неспецифічний виразковий коліт, гострий і хронічний проктосигмоїдит, аномалії розвитку дистального відділу товстої кишки, пухлини та інші патологічні процеси.
     Протипоказаннями є розлитий перитоніт виражені запальні зміни в анальній і періанальній області, значний ступінь звуження заднього проходу.
     Підготовка до дослідження включає очисну клізму ввечері напередодні дослідження та вранці за 11 / 2-2 години до дослідження. У разі передбачуваних ендоскопічних втручань показана така ж підготовка, як і при колоноскопії.
     Методика ректороманоскопії у дітей старшої вікової групи не має відмінностей у порівнянні з дорослими пацієнтами. Дітям молодшого віку ректороманоскопію виконують під загальною анестезією, в положенні на спині. Звертають увагу на стан слизової оболонки - її колір, характер поверхні, блиск, судинний малюнок, наявність накладень, вираженість гаустраціі.
     Для виконання ректороманоскопії у дітей використовують спеціальні дитячі Ректоскопи зі змінними тубусами різного діаметру і набором інструментів для ендоскопічних втручань.

Хвороби, які ми успішно лікуємо
Геморой
Анальні тріщини
Анальні бахромки (анальні сосочки)
Гострокінцеві кондиломи


Рекомендуємо Вам відвідати проктолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87


Дивіться також:
Причини і симптоми геморою
Що ще лікують наші проктологи
Методи діагностики в проктології
Як підготувати кишечник перед візитом до проктолога
Вакуумне латексне лігування - передовий метод лікування геморою

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика