Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Пальцеве ректальне дослідження

є обов'язковим методом діагностики захворювань прямої кишки, малого таза і органів черевної порожнини.

Показання до пальцевого дослідження:
У всіх випадках, коли хворий скаржиться на болі в животі, порушення функцій органів малого тазу, діяльності кишечника. Воно завжди передує інструментальному ректальному дослідженню (аноскопія, ректороманоскопія, колоноскопія) і дозволяє вирішити питання про можливість проведення останнього, уникнути серйозних ускладнень при різкому звуженні анального каналу або просвіту прямої кишки пухлиною, запальним інфільтратом. Пальцеве ректальне дослідження дає змогу оцінити функціональний стан м'язів заднього проходу, виявити захворювання, патологічні зміни анального каналу і прямої кишки (тріщини, свищі, геморой, рубцеві зміни і звуження просвіту кишки, доброякісні та злоякісні новоутворення, сторонні тіла); запальні інфільтрати, кістозні та пухлинні утворення параректальної клітковини, крижів і куприка; зміни передміхурової залози у чоловіків і внутрішніх статевих органів у жінок; стан тазової очеревини, прямокишково-маточного або прямокишково-міхурового поглиблення. Іноді пальцеве ректальне дослідження є єдиним методом виявлення патологічного процесу, що локалізується на задні півкола стінки прямої кишки над анальним каналом, в зоні, важкодоступній для огляду при будь-якому вигляді інструментального ректального дослідження.

Протипоказання
Пальцеве ректальне дослідження протипоказано при різкому звуженні заднього проходу, а також при вираженій хворобливості його до зняття больового синдрому за допомогою мазі з дікаіном, анальгетиків або наркотичних засобів.

Техніка виконання
Ректальне дослідження проводять в різних положеннях пацієнта: лежачи на боці із зігнутими в тазостегнових і колінних суглобах ногами, в колінно-ліктьовому положенні, в положенні на спині (на гінекологічному кріслі) із зігнутими в колінних суглобах і приведеними до живота ногами. Іноді для оцінки стану важкодоступних верхніх відділів прямої кишки при пальцевому ректальному дослідженні пацієнтові надають положення на колішках . При підозрі на перитоніт або абсцес дугласового простору пальцеве ректальне дослідження необхідно здійснювати в положенні хворого на спині, тому що тільки за цієї умови можна виявити симптом нависання і хворобливість передньої півкола стінки прямої кишки.
Пальцевому ректальному дослідженню завжди повинен передувати ретельний огляд області заднього проходу, що нерідко дозволяє виявити ознаки захворювання (зовнішні свищі, тромбоз зовнішніх гемороїдальних вузлів, недостатнє змикання країв заднього проходу, розростання пухлиноподібної тканини, мацерацію шкіри і ін.), Після чого вказівний палець правої руки , на яку надіта гумова рукавичка, рясно змащений вазеліном, обережно вводять в задній прохід, хворому рекомендують «натужитися», як при дефекації, і під час дослідження максимально розслабитися.Послідовно обмацуючи стінки анального каналу, оцінюють еластичність, тонус і еластичність сфінктера заднього проходу, стан слизової оболонки, наявність і ступінь хворобливості дослідження. Потім палець проводять в ампулу прямої кишки, визначаючи стан її просвіту (зяяння, звуження), послідовно обстежують стінку кишки по всій поверхні і на всьому доступному протязі, звертають увагу на стан передміхурової залози (у чоловіків) і прямокишково-піхвової перегородки, шийки матки ( у жінок), параректальної клітковини внутрішньої поверхні крижів і куприка. Після вилучення пальця з прямої кишки оцінюють характер виділень (слизової кров'янисте, гнійне).
Для діагностики захворювань верхньоампулярного відділу прямої кишки, клітковини пельвіоректальні або позадупрямокишкового простору (парапроктит, пресакральна кіста), тазової очеревини (запальний процес або пухлинне ураження) вдаються до бімануального пальцевого дослідження. З цією метою вказівний палець однієї руки вводять в пряму кишку, а пальцями іншої руки натискають на передню черевну стінку над лобковим симфізом.Стан прямокишково-піхвової перегородки, рухливість стінки прямої кишки по відношенню до задньої стінки піхви і тілу матки можна оцінити, проводячи бімануальне пальцеве ректальне і вагінальне дослідження.У нашій клініці "МЦС", первинна консультація проктолога, як правило, обов'язково включає пальцеве ректальне обстеження прямої кишки.

Рекомендуємо Вам консультацію проктолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Захворювання прямої кишки, які успішно лікують проктологи
Геморой
Анальні тріщини
Анальні бахромки (анальні сосочки)
Гострокінцеві кондиломи

Дивіться також:
Чи є у Вас геморой? Швидкий само-тест ON-LINE
Групи ризику і основні прояви захворювань прямої кишки
Вакуумне латексне лігування - передовий метод лікування геморою

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика