Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Анатомічна будова прямої кишки

Кишка знаходиться в порожнині малого тазу, розташовуючись на задній його стінці, утвореної хрестцем, куприком і заднім відділом м'язів тазового дна. Довжина її 14- 18 см.
Пряма кишка являє кінцевий відділ товстої кишки і травного тракту взагалі. Діаметр її протягом змінюється від 4 см (початок від сигмовидної кишки) до 7,5 см в середній частині (ампула) і знову звужується до щілини на рівні заднього проходу.

Проктологія, проктолог, консультація проктолога, геморрой, лікування геморрою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск

Задній прохід
Задній прохід - кінцева частина прямої кишки - є зовнішнім отвором анального каналу. У нормі задній прохід являє собою щілиновидним поглиблення, провідне в анальний канал.
Задній прохід може розташовуватися глибоко, бути воронкоподібним при добре розвинених сідничних м'язах, що частіше зустрічається у чоловіків, або плоским, навіть дещо виступати вперед, що найбільш характерно для жінок. Cплощенню його у жінок сприяють розслаблення м'язів промежини після пологів, випадання прямої кишки, втрата скоротливої здатності м'язів, що піднімають задній прохід.
Шкіра, що оточує задній прохід, пігментована і зморшкувата, що обумовлено функцією підшкірної порції зовнішнього сфінктера і м'язи, зморщується шкіру заднього проходу. Шкіра періанальної області містить звичайні залізисті елементи шкіри і періанальні залози (апокринні й еккринні).
Діаметр анального каналу коливається від 3 до 6 см. Епітеліальних покриття стінок анального каналу поступово стоншується і закінчується у зубчастої лінії, вдаючись в слизову оболонку прямої кишки.
Анодерма є тканиною з гладкою поверхнею сірого кольору, слабо васкуляризована, але володіє високою чутливістю, завдяки численним вільним нервовим закінченням, що забезпечує больову, тактильну і температурну чутливість. Імпульси від цих закінчень через волокна статевих нервів і спинний мозок досягають кори головного мозку.
При пальцевому дослідженні можна чітко визначити верхню межу внутрішнього сфінктера (кругового м'яза). При пальпації задньої стінки каналу визначається і нижня межа внутрішнього сфінктера заднього проходу. При пальпації нижнього краю анального отвору вдається визначити підшкірну порцію зовнішнього сфінктера, що має форму еліпса, витягнутого в передньо-задньому напрямку.

Анальний канал
Довжина анального каналу - 3 -5 см. Анальний канал пов'язаний з розташованими поруч органами. По передній стінці він пов'язаний з м'язовими і фіброзними утвореннями перетинчастої частини і цибулини сечівника, вершиною передміхурової залози, фасцією сечостатевої діафрагми або піхвою.
У підслизовому шарі каналу рясно розташовуються нервові закінчення, лімфатична система, а також судинна з запалими тілами.

Внутрішній сфінктер
Внутрішній сфінктер - наступний шар стінки анального каналу, - являє собою потовщення циркулярного гладеньком'язового покриву прямої кишки і є його продовженням. Він закінчується заокругленим краєм на 6-8 мм вище рівня зовнішнього отвору заднього проходу і на 8-12 мм нижче рівня анальних клапанів. Товщина внутрішнього сфінктера варіює від 0,5 до 0,8 і навіть 1,2 см, довжина - від 3 до 3,6 см.
Частина волокон внутрішнього сфінктера з'єднується з сухожильних центром промежини, а у чоловіків з гладкими м'язами перетинчастої частини уретри. Доведено вплив симпатичної іннервації на підвищення тонусу внутрішнього сфінктера з одночасним розслабленням мускулатури прямої кишки.

Зовнішній сфінктер
Зовнішній сфінктер розташовується зовні, оточуючи внутрішній сфінктер. Зовнішній сфінктер складається з поперечно-смугастої мускулатури. Він поширюється нижче внутрішнього, фіксуючи до шкіри анального отвору. Взаєморозташування внутрішнього і зовнішнього сфінктерів нагадує висувні телескопічні трубки.
Складовою частиною запирательного апарату прямої кишки є м'язи діафрагми таза і в першу чергу м'язи, що піднімають задній прохід.
Пряма кишка, активно беручи участь в евакуації кишкового вмісту, виконує одночасно і резервуарну функцію. Утримання кишкового вмісту забезпечують всі численні компоненти, які координують роботу запирательного апарату прямої кишки, до складу якого входять не тільки м'язовий компонент, але і сенсорна і моторна діяльність анального каналу і шкіри періанальної області, прямий і сигмоподібної кишки.
ПРЯМАЯ КИШКА: АНАТОМИЯ [ anatomy of the rectum ]Проктологія, проктолог, консультація проктолога, геморрой, лікування геморрою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Пряма кишка - це кінцевий відділ товстої кишки і шлунково-кишкового тракту. Призначенням прямої кишки є накопичення відходів травлення - калових мас і їх евакуація з організму

Анатомія прямої кишки. Довжина прямої кишки має значні індивідуальні відмінності і в середньому становить ~ 15 см. Її діаметр ~ 2,5 ч 7,5 см. У прямій кишці розрізняють дві частини: ампулу прямої кишки і анальний (анальний) канал. Ампула прямої кишки розташована в порожнині малого таза перед хрестцем і куприком. Анальний канал знаходиться в товщі промежини. Спереду від прямої кишки розташовані: у чоловіків - передміхурова залоза, сечовий міхур, насінні бульбашки і ампула правого і лівого сім'явиносних проток, у жінок - матка і піхва. Анальний канал відкривається назовні анальним отвором.
Клініцисти вважають, що для практичних цілей зручніше розділяти пряму кишку на п'ять відділів:
1. надампулярний (або ректосігмовидний) відділ,
2. верхньоампулярний відділ,
3. середньоампулярний відділ,
4. нижньоампулярний відділ
5. промежинний відділ.
Пряма кишка, всупереч назві, утворює вигини. Це постійні вигини в сагітальній площині і непостійні, мінливі вигини у фронтальній площині. Саггітальний проксимальний вигин звернений опуклістю назад і відповідає увігнутості крижів. Його також називають крижовим вигином прямої кишки. Саггітальний дистальний вигин спрямований вперед. Він знаходиться в товщі промежини на рівні куприка. Його також називають промежинним вигином прямої кишки.
Проксимальна частина прямої кишки з усіх боків покрита очеревиною (інтраперітонеальне положення). Середня частина прямої кишки покрита очеревиною з трьох сторін (мезаперітонеальне положення). Дистальна частина не має серозного покриву (ретро- або екстраперітонеального положення).
У місці переходу сигмоподібної кишки в пряму кишку розташований сігмаректальний сфінктер, сфінктер О'Бемрна-Пірогова-Мютье. Його основою є циркулярний пучок гладких волокон, а допоміжною структурою - широка циркулярна складка слизової по всьому колу кишки (див .: сфінктери системи травлення). Вздовж прямої кишки розташовуються послідовно один за одним ще три сфінктера.
1. Проксимальний (третій) сфінктер прямої кишки (синонім: сфінктер Нелатона) в своїй основі має циркулярний пучок гладких волокон. Його допоміжною структурою є циркулярна складка слизистої по всьому колу кишки.
2. Внутрішній мимовільний сфінктер прямої кишки - це добре помітна структура прямої кишки, розташована в області промежинного вигину прямої кишки Дистально цей сфінктер закінчується на рівні з'єднання поверхневого і підшкірного шарів зовнішнього сфінктера заднього проходу (див. Схему 2). Його основою є потовщення внутрішніх циркулярних, спіральних і поздовжніх пучків гладких м'язових волокон прямої кишки. Довжина сфінктера ~ 1,5 ч 3,5 см, товщина ~ 5 ч 8 мм. Проксимальна частина цього сфінктера переходить в циркулярний м'язовий шар прямої кишки. У дистальну частину сфінктера можуть вплітатися волокна поздовжнього м'язового шару Ці волокна можуть також вплітатися в зовнішній сфінктер заднього проходу і з'єднуватися з шкірою заднього проходу. Внутрішній сфінктер прямої кишки зазвичай тонше у жінок, ніж у чоловіків і стає товщим з віком. Він також може потовщуватись при деяких захворюваннях (запор).
3. Зовнішній (довільний) сфінктер прямої кишки розташований в області дна тазу. Основою зовнішнього довільного сфінктера є поперечносмугастий м'яз, який є продовженням лобково-ректального м'яза. Довжина цього сфінктера ~ 2,5 ч 5 см. Зовнішній сфінктер має три м'язових шари. Підшкірний шар складається з кільцевих м'язових волокон. Поверхневий шар являє собою скупчення еліптичних м'язових волокон, які об'єднуються в м'яз, що кріпиться до куприка ззаду. Глибокий шар пов'язаний з лобково-ректальної м'язом. Допоміжними структурами зовнішнього довільного сфінктера є артеріоло-венулярні скупчення, кавернозна тканина, єднальнотканинна мережа. Сфінктери прямої кишки забезпечують акт дефекації.
Частина прямої кишки, розташована в порожнині малого тазу, на рівні крижів має розширення. Воно називається ампулою прямої кишки. Частина прямої кишки, що проходить через промежину, має менший діаметр і називається анальним каналом. Задньопрохідний канал має відкриваючий ся назовні отвір - задній прохід (анус).Проктологія, проктолог, консультація проктолога, геморрой, лікування геморрою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Кровообіг і лімфообіг в прямій кишці. Пряма кишка харчується артеріальною кров'ю, що притікає по гілках верхньої ректальної артерії (гілка нижньої брижової артерії), а також по парним середньої та нижньої прямокишковим артеріях (гілки внутрішньої клубової артерії). Венозна кров відтікає від прямої кишки по верхньої ректальної вені в нижню брижову вену, а потім в систему ворітної вени. Крім того, венозна кров відтікає від прямої кишки за середніми і нижнім прямокишковим венах в внутрішні клубові вени, а потім в систему нижньої порожнистої вени. Лімфатичні судини прямої кишки направляються до внутрішніх клубових (крижовий), подаортальним і верхнім прямокишковим лімфатичних вузлів.

Іннервація прямої кишки. Парасимпатична іннервація прямої кишки здійснюється тазовими внутрішньостнимінервамі. Симпатична іннервація здійснюється симпатичними нервами з верхнього ректального сплетення (частина нижнього брижового сплетення), а також з середнього і нижнього ректального сплетінь (частини верхнього і нижнього подчревних сплетінь).
Звертає на себе увагу певна схожість у розвитку, морфології і функції початкового відділу шлунково-кишкового тракту - стравоходу і кінцевого відділу шлунково-кишкового тракту - прямої кишки, а також суттєві відмінності стравоходу і прямої кишки від інших відділів шлунково-кишкового тракту.

Топографія прямої кишки. Пряма кишка розташована наперед від крижів і куприка. У чоловіків пряма кишка своїм відділом, позбавленим очеревини, вентрально (спереду) примикає до насінних бульбашок і сім'явиносних протоках, а також до лежачого між ними ділянці сечового міхура немає покритому очеревиною. Ще дистальніше пряма кишка прилягає до передміхурової залози. У жінок пряма кишка вентрально межує з маткою і задньою стінкою піхви на всій його довжині. Пряма кишка відділена від піхви прошарком сполучної тканини. Між власної фасцією прямої кишки і передньою поверхнею крижів і куприка немає будь-яких міцних фасціальних перемичок. Ця особливість морфології дає можливість при хірургічних операціях відокремлювати і видаляти пряму кишку разом з її фасцією, що охоплює кровоносні і лімфатичні судини.Проктологія, проктолог, консультація проктолога, геморрой, лікування геморрою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск Проктологія, проктолог, консультація проктолога, геморрой, лікування геморрою - клініка МедЦентрСервіс, Київ, ПечерскРекомендуємо Вам відвідати проктолога клініки "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до проктолога
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

12.08.2016

Спеціальна ціна на видалення геморою, анальних тріщин, сосочків і бахромок - 15%

Знижка діє, за умови запису на прийом або замовленні зворотного дзвінка з нашого сайту Детальніше...

01.08.2016

Спеціальна акційна ціна на послуги проктолога

Тільки в серпні 2016 року спеціальна ціна на первинну консультацію у лікаря-проктолога нашої клініки з оглядом і проведенням аноскопии становить 180 грн. Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика