Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Спермограмма

Аналіз спермограми (аналіз еякулята) - лабораторне дослідження сперми (еякуляту) дозволяє оцінити фертильність чоловіка (здатність до запліднення).
Аналіз спермограми проводиться при підозрі на чоловіче безпліддя, підготовці сімейної пари до планованої вагітності, а також для детальної діагностики деяких захворювань чоловічої статевої сфери (варикоцеле, хронічний простатит, гормональні захворювання, травми).

Взяття матеріалу для дослідження: сперма виходить безпосередньо в лабораторії шляхом мастурбації. Припустимо збір сперми в домашніх умовах. В цьому випадку посудина з еякулятом повинна бути доставлена в лабораторію, в теплому стані, не пізніше однієї години після взяття.

Дослідження сперми проводиться методом мікроскопії свіжого матеріалу, а також, після спеціального фарбування.
Параметри спермограми і критерії норми аналізу, в різних лабораторіях, можуть дещо відрізнятися. Нижче наводяться усереднені нормальні показники спермограми.

Нормальні результати сперморгамми: (докладніше див. У таблиці нижче)
• Обсяг еякуляту - від 2 до 6 мл
• Консистенція - в'язка
• Час розрідження - від 10 до 30 хв
• В'язкість - до 2 см
• Колір - опалесцентний, сірувато - білий, іноді жовтуватий
• Запах - специфічний, квітів каштана
• рН - 7,2-8,0;
• Мутність - каламутна
• Слиз - відсутній
• Кількість сперматозоїдів в 1 мл - не менше 20 млн.
• Загальна кількість сперматозоїдів в еякуляті - не менше 40 млн
• Кількість активнорухливих сперматозоїдів - більше 25%
• Сумарна кількість активнорухливих і малорухливих - більше 75%;
• Нерухомі сперматозоїди - менше 25%
• Аглютинація і агрегація - відсутня
• Кількість лейкоцитів - поодинокі в полі зору
• Нормальні сперматозоїди - більше 50%
• Патологічні форми сперматозоїдів - менше 50%;
• Клітини сперматогенезу - поодинокі в полі зору

Деякі лабораторії виконують аналіз на визначення рівня антиспермальних антитіл в спермограммі. Цей аналіз проводиться при зниженні рухливості сперматозоїдів, а також, якщо в спермограммі присутні аглютинація і аггрегаціі.


Патологічна спермограма, класифікація відхилень:
 • аспермія - повна відсутність еякулята (сперматозоїдів і клітин сперматогенезу)
 • олігоспермія - зменшення кількості еякуляту
 • олігозооспермія - зниження кількості живих сперматозоїдів в еякуляті (менш 20 млн в 1 мл),
 • азооспермія (некроспермія) - повна відсутність живих сперматозоїдів в еякуляті
 • кріптозооспермія - поодинокі сперматозоїди в еякуляті
 • астенозооспермія - зниження рухливості і життєздатності сперматозоїдів
 • акіноспермія (акінозооспермія) - повна нерухомість сперматозоїдів
 • тератозооспермія - більше 50% мертвих і патологічних сперматозоїдів
 • лейкоцитоспермія - збільшення кількості лейкоцитів в спермі
 • піоспермія - гній в спермі (дуже велика кількість лейкоцитів)
 • гемоспермія - присутність крові (еритроцитів) в спермі


Правила підготовки та взяття аналізу для спермограми:
статева стриманість від 3 до 5 днів
відмова від алкоголю і сильнодіючих препаратів протягом 5 - 7 днів
утримання від відвідування сауни, гарячої ванни протягом 7 -10 днів
не слід здавати аналіз якщо у Вас застуда, сильні фізичні перевантаження

Результати спермограми
Причини погіршення спермограми можуть бути різними, з цього, при відхиленні від норми, необхідна консультація лікаря уролога андролога. В першу чергу проводяться аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом, обстеження передміхурової залози і насінних бульбашок з метою виключення простатиту, обстеження яєчок і їх придатків. При необхідності призначаються аналізи на рівень чоловічих статевих гормонів.

Методи поліпшення спермограми:
Для поліпшення показників спермограми необхідно виявлення і своєчасне лікування захворювань чоловічої статевої сфери (ЗПСШ, простатит, варикоцеле, епідидиміт). Позитивний вплив на сперматогенез надає усунення виробничих і побутових шкідливостей. Повноцінне харчування і відпочинок, активний спосіб життя, збалансовані фізичні навантаження, регулярне статеве життя - невід'ємні атрибути здорового способу життя, при якому створюються умови для нормального розвитку сперматозоїдів.

Лікар уролог андролог клініки "МедЦентрСервіс" проведе всебічне обстеження і призначить Вам препарати для стимуляції сперматогенезу, що дозволяють поліпшити показники спермограми.

Рекомендуємо Вам відвідати уролога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87


У цій таблиці наведено норми показників спермограми та надано коментарі можливих відхилень

    Показник спермограми Норма спермограми
Коментар до відхилень (найбільш ймовірна причина)
    Термін утримання: норма 3 - 5 дні, оптимально - 4 дні
    Середній термін утримання від сексу перед аналізом від 2 до 6 днів. Оптимальний термін утримання 3 - 5 днів. Збільшення або зменшення термінів призводить до спотворення результатів спермограми. Повторні аналізи слід здавати з такими ж термінами утримання.
    Об'єм еякулята: норма 2 - 5 мл.
    Обсяг еякуляту менше 2 мл називається мікроспермією. Як правило, мікроспермія пов'язана з недостатньою функцією передміхурової залози, сім'яних пухірців і парауретральних залоз. Збільшення обсягу еякуляту зустрічається при запаленні парауретральних залоз.
    Колір: Білий з сіруватим або жовтуватим відтінком
    Рожеве або буре забарвлення свідчить про домішки крові, що спостерігається внаслідок каменів простати, ерозії сім'яних пухірців або пухлини. Жовтуватий відтінок з'являється при нерегулярному статевому житті.
    PН: норма 7,2 - 7,8
    Зміна значення РН нижче 7,2 і збільшення вище 7,8 зустрічається при запальних процесах передміхурової залози, сім'яних пухірців парауретральних залоз
    Час розрідження сперми: норма до 60 хв.
    Збільшення часу розрідження спостерігається про хронічних запальних процесів в передміхуровій залозі (простатит), сім'яних пухірців (везикуліт) або ферментної недостатності. Час розрідження - один з найважливіших сперміологіческіх показників, оскільки від нього залежать мобілізаційні можливості сперматозоїдів. При великому часу розрідження, сперматозоїди, пересуваючись у в'язкому середовищі, швидше слабшають, втрачаючи біологічно доступну енергію (АТФ), довше перебувають у піхві, кисле середовище якого значно знижує їх рухливість і живучість
    . Ці фактори знижують здатність сперматозоїдів до запліднення.
    В'язкість (консистенція) норма 0,1-0,5 см.
    В'язкість еякуляту вимірюється в сантиметрах нитки, при якій вона відділяється від піпетки і формується в краплю. Причини збільшення в'язкості ті ж, що і при збільшенні часу розрідження. Фертильність пацієнтів, в'язкість сперми яких перевищує 0,5 см., А тим більше 2 см., Значно знижена.
    Концентрація сперматозоїдів норма 20-120 млн. в 1 мл. еякулята
    Збільшення концентрації - полізооспермія. Зниження концентрації - олігозооспермія. Збільшення концентрації сперматозоїдів вище 120 млн. / Мл, часто поєднується з їх низькою запліднюючою здатністю. Такі пацієнти потребують динамічного спостереження. Причини зміни концентрації сперматозоїдів бувають різними і до кінця не вивчені. ЗПСШ, запальні процеси, гормональні порушення, аутоімунні процеси, травми, вплив шкідливих факторів навколишнього середовища.
    Загальна кількість сперматозоїдів: норма від 40 до 600 млн.
    Концентрація сперматозоїдів, помножена на обсяг сперми повинна бути не менше 40 млн. Причини можливого зниження кількості ті ж, що і при зниженні концентрації сперматозоїдів.
    Рухливість сперматозоїдів норма
    тип А > 50%,
    тип В - 10-20%
    тип С - 10-20%
    тип D - 10-20%
    Здатність сперматозоїдів до пересування.
    Оцінюється по 4 основним групам:
    1. активнорухомі з прямолінійним рухом (тип А)
    2. Малорухомі з прямолінійним рухом (тип B)
    3. Малорухомі з коливальним або обертальним рухом (тип C)
    4. Нерухомі (тип D)
    тип А> 25%,
    або А + В> 50%
    Ці показники оцінюються через 60 хв. після еякуляції. Зниження рухливості сперматозоїдів - астенозооспермія. Причини астенозооспермії різні і, в деяких випадках, залишаються до кінця не з'ясованими. Астенозооспермія може бути наслідком несприятливих впливів навколишнього середовища, інтоксикації, запальних захворювань, статевих інфекцій, аутоімунних факторів. Астенозооспермія часто спостерігається у людей, що працюють в умовах підвищеної температури (кухар, банщик, працівник "гарячого цеху" і ін.).
    Нормальна морфологія: норма не менше 20%
    Єдиної думки в оцінці кількості сперматозоїдів з нормальною морфологією не існує. Різні лікарі та лабораторії дають різні значення нормальних показників. Оцінка морфології сперматозоїдів - один з найбільш суб'єктивних і неоднозначних показників спермограми. Зазвичай, морфологічно нормальні сперматозоїди складають від 40 до 60% серед всіх спенрматозоїдів. Погіршення морфологічних показників може мати тимчасовий характер. Морфологічна картина еякуляту може залежати від екологічної обстановки в регіоні проживання пацієнта, його професії, загального стану здоров'я. Помічено, що частка патологічно змінених сперматозоїдів збільшується у жителів промислових районів.
    Кількість живих сперматозоїдів: норма не менше 50%
    Зміст живих сперматозоїдів в еякуляті має бути не менше 50%
    Зниження цієї кількості - олігозооспермія
    Відсутність живих сперматозоїдів - некроспермія. Причини зниження кількості живих сперматозоїдів ті ж, що і в попередніх пунктах.
    Клітини сперматогенеза (незрілі статеві клітини): норма не більше 2%
    Клітини сперматогенезу - це клітини епітелію сім'яних канальців яєчка. Збільшення кількості клітин сперматогенезу (активне злущування епітелію), зустрічається при секреторній формі безпліддя.
    Агглютинація сперматозоїдів: в нормі відссутня
    Аглютинація - склеювання сперматозоїдів між собою. Розрізняють склеювання головками і хвостиками. Результатом аглютинації є порушення поступального руху сперматозоїдів. Слід розрізняти справжню агглютинацію від агрегації сперматозоїдів. Справжня аглютинація відбувається в наслідок аутоімунних процесів і зустрічається досить рідко. При аглютинації склеюються тільки сперматозоїди. При аггрегації - сперматозоїди і інші клітини еякуляту. Причинами можуть бути ЗПСШ і запальні захворювання.
    Лейкоцити: норма до 3-4 в полі зору
    Перевищення кількості лейкоцитів свідчить про наявність запального процесу в статевих органах (простатит, везикуліт, орхіт, уретрит і т.д.).
    Еритроцити: в нормі відсутні
    Поява еритроцитів в еякуляті свідчить про кровотечу. Найчастіше зустрічається при каменях передміхурової залози, везикулиті (крововилив в стінку насіннєвого бульбашки). Іноді при пухлинах або травмах під час сексу. Іноді причина залишається невідомою.
    Амілоїдні тільця: в нормі поодинокі
    Формуються в результаті застою і згущення секрету простати в її різних ділянках. Кількість практичної інформації не несе.
    Лецитинові зерна: в нормі - багато
    Результат роботи передміхурової залози. Відображає її резервні можливості. Кількість лецитинових зерен знижується при хронічному простатиті і застійних процесах в органах малого таза.
    Слиз: в нормі - помірна кількість
    Збільшення кількості слизу спостерігається при запальних процесах в передміхуровій і парауретральних залозах (залозах Літрі)


Рекомендуємо Вам відвідати уролога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87


Дивіться також:
Статеві інфекції - одна з причин порушення сперматогенезу
Простатит: причини, симптоми, лікування, профілактика
Трансректальне УЗД простати - ТРУЗД

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

Автор: Вячеслав Скоробогатий
Авторські права захищені G+


НОВИНИ

12.08.2016

Акційний пакет - здоров'я чоловіка

Спеціально для чоловіків ми розробили спеціальні пакети досліджень, що дозволяють економити до -15% на комплексній діагностиці чоловічого здоров'я в клініці Детальніше...

10.08.2016

Що таке ризик розвитку еректильної дисфункції. Група ризику.

Від чого залежить ризик розвитку порушення ерекції у чоловіків. Детальніше...

08.08.2016

Консультація сексолога, сексопатолога - проблеми вирішуються

З проблемами сексуальної сфери стикається майже кожна людина. Більшість з них успішно лікуються. Терпіти або насолоджуватися - вирішувати Вам! Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика