Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Аналіз крові на ПСА

Онкомаркер раку простати - простатоспецифічний антиген (ПСА, PSA). Норма ПСА.
ПСА загальний, вільний - рання діагностика раку простати.
Визначення рівня ПСА - найважливіший діагностичний метод ранньої діагностики раку передміхурової залози. Простатичний специфічний антиген - особливий білок, який виробляється тканинами простати і служить для розрідження сперми після еякуляції. Деяка кількість ПСА потрапляє в кров чоловіка і може бути визначено за допомогою спеціальних тестів.

ПСА знаходиться в крові у вигляді двох фракцій: вільний і пов'язаний ПСА. Сумарне значення вільного та зв'язаного ПСА визначає загальний ПСА. Норма ПСА в крові здорового чоловіка не повинна перевищувати 4 нг / мл. Оскільки обсяг передміхурової залози, з віком, може збільшуватися, продукція ПСА зростає і концентрація його в крові підвищується. Тому рівень ПСА у літніх чоловіків вище, ніж у молодих. Визначення рівня ПСА - дуже чутливий тест для ранньої діагностики раку простати. Дана діагностика є дуже важливою, оскільки початкові стадії раку простати не вияв
ляються, а своєчасне виявлення захворювання практично гарантує хороші результати лікування.

Вікова норма ПСА виглядає наступним чином:
40 - 49 років рівень ПСА не більше 2.5 нг / мл.
50 - 59 років рівень ПСА не більше 3.5 нг / мл.
60 - 69 років рівень ПСА не більше 4.5 нг / мл.
70 - 79 років рівень ПСА не більше 6.5 нг / мл.

При підвищенні рівня ПСА вище 4 нг / мл, ймовірність раку простати становить 20-25%. Якщо рівень ПСА вище 10 нг / мл, ймовірність раку становить понад 50%. З ростом рівня ПСА ймовірність підтвердження раку простати збільшується.

Причини підвищення рівня ПСА (PSA)
рак передміхурової залози
аденома передміхурової залози
хронічний калькульозний простатит (камені простати)
механічний вплив на простату

Аналіз ПСА розгорнутий (співвідношення вільного до загального ПСА):
Ще більш точний варіант дослідження, при якому визначається співвідношення вільного і загального ПСА.
У нормі рівень вільного ПСА не повинен бути нижче, ніж 10 - 15% від рівня загального ПСА.
Вільний ПСА (PSA) чаші підвищується при аденомі простати, в той час як пов'язаний ПСА (PSA) більш характерний для раку передміхурової залози. Високий коефіцієнт співвідношення вільного і загального ПСА (більше 20%) є хибнопозитивним результатом тесту і свідчить проти діагнозу раку простати. Відповідно, високий рівень ПСА з низьким коефіцієнтом (менше 10%) спостерігається при раку простати.

При рівні ПСА вище 4 нг / мл, але не більше 10 нг / мл .. ймовірність раку простати існує, однак, при подальшому обстеженні, у більшості чоловіків діагноз не підтверджується. При рівні ПСА вище 10 нг / мл, ймовірність раку значно збільшується, проте, для підтвердження діагнозу необхідне проведення пункційної біопсії простати.

У разі перевищення норми ПСА обов'язково проводиться трансректальне УЗД (ТРУЗІ) простати і пункційна біопсія.

Хибнопозитивний результату тесту на рівень ПСА.
Підвищення рівня ПСА вище норми не завжди є результатом раку простати. Концентрація ПСА в крові може збільшуватися при аденомі простати, загостренні простатиту, після сім'явиверження, внаслідок пальцевого дослідження або масажу простати, катетеризації сечового міхура або біопсії простати. Особливо часто Хибнопозитивні збільшення рівня ПСА вище норми спостерігається при еякуляції і після масажу простати при наявності каменів передміхурової залози, оскільки відбувається травматизація тканини простати камінням. Згідно з деякими даними, тест ПСА мож
е бути хибнопозитивним в 4 - 6% випадків, іноді досягає 30%.
Тому, обов'язковим є правильна підготовка перед здачею аналізу.

Розгорнутий аналіз ПСА застосовується, також, для контролю результатів лікування раку простати. Після повного видалення передміхурової залози рівень ПСА знижується до нуля. Якщо, через деякий час, рівень піднімається, велика ймовірність рецидиву захворювання.

Кому і коли необхідно проведення аналізу на ПСА:
Відповідно до сучасних уявлень, усім чоловікам старше 50 років рекомендується проведення аналізу на ПСА, пальцевого ректального дослідження і трансректального УЗД простати (ТРУЗД) не рідше одного разу на рік. Чоловікам, в родині яких були випадки раку простати, щорічне регулярне обстеження необхідно після 40 років.

Підготовка до здачі аналізу крові на ПСА
Щоб уникнути помилкових результатів, краще проходити ПСА-тест безпосередньо перед ректальним пальцевим обстеженням або через два тижні після нього.

Під час первинної консультації в клініці "МедЦентрСервіс" спочатку у Вас візьмуть кров з вени на розгорнутий аналіз ПСА, після чого лікар уролог андролог проведе ректальний огляд передміхурової залози, при необхідності проведе взяття на аналіз секрету простати і зробить трансректальне УЗД (ТРУЗІ) простати. Таким чином, вся діагностика захворювань передміхурової залози буде проведена під час першого візиту до уролога. Результати аналізів і медичні призначення Ви отримаєте на наступний день.

Для більш точних результатів дослідження необхідна:
Пауза не менше 1 місяця після пункційної біопсії простати.
Пауза не менше 2-х тижнів після пальцевого ректального обстеження, трансректального УЗД (ТРУЗІ) простати, катетеризації сечового міхура, цистоскопії та будь-яких інших механічних впливів на передміхурову залозу.
Не менш 2-х діб утримання від статевих контактів, вживання м'ясної їжі, алкоголю, їзди на велосипеді, физичного перевантажень, клізм.

Матеріалом для аналізу служить венозна кров. Тривалість проведення аналізу - 1 робочий день.

У клініці «МедЦентрСервіс» Ви завжди можете здати аналіз крові на ПСА.

Рекомендуємо Вам відвідати уролога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Дивіться також:
Трансректальне УЗД простати - ТРУЗД
Методи діагностики в урології
Простатит: причини, симптоми, лікування, профілактика

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

Автор: Вячеслав Скоробогатий
Авторські права захищені G+


НОВИНИ

12.08.2016

Акційний пакет - здоров'я чоловіка

Спеціально для чоловіків ми розробили спеціальні пакети досліджень, що дозволяють економити до -15% на комплексній діагностиці чоловічого здоров'я в клініці Детальніше...

10.08.2016

Що таке ризик розвитку еректильної дисфункції. Група ризику.

Від чого залежить ризик розвитку порушення ерекції у чоловіків. Детальніше...

08.08.2016

Консультація сексолога, сексопатолога - проблеми вирішуються

З проблемами сексуальної сфери стикається майже кожна людина. Більшість з них успішно лікуються. Терпіти або насолоджуватися - вирішувати Вам! Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика