Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

    Аналіз сечі

    Загальний аналіз сечі. Сеча - дзеркало організму. Важливим і найдоступнішим показником стану сечовидільної системи є загальний (клінічний) аналіз сечі. Зміни сечі - це найбільш динамічний показник стану сечовидільної системи, тобто зміни в сечі з'являються на ранніх стадіях розвитку захворювання.
Для проведення аналізу використовують ранкову порцію сечі. Визначається кількість, колір, питома вага, вміст білка, цукру, характер і кількість лейкоцитів, еритроцитів, бактерій в осаді сечі.
Якщо загальний аналіз сечі не був достатньо інформативний для лікаря, то уролог може призначити аналіз сечі по Нечипоренко. Аналіз сечі по Нечипоренко використовується для визначення кількості формених елементів в 1 мл сечі за допомогою лічильної камери.
Аналіз сечі по Нечипоренко використовується лікарем урологом для контролю над процесом лікування хронічних запальних захворювань нирок (пієлонефрит), тому можливо Вам доведеться здавати цей аналіз неодноразово.
Крім того, є інші варіанти аналізу сечі (двохссклянна, трьохсклянна проби).

Як правильно зібрати сечу для аналізу
Для правильного збору сечі для загального аналізу важливо дотримуватися деяких нескладних правил. Ви можете купити в аптеці спеціальний контейнер для забору аналізу сечі. Також Ви можете отримати такий контейнер в нашій клініці "МедЦентрСервіс" напередодні дослідження. Якщо у Вас такої можливості не буде, Ви можете використовувати будь-яку скляну ємність. Найкраще підходить 200 мл. скляна банка з-під майонезу або гірчиці, яку потрібно правильно підготувати. Посудину потрібно дуже ретельно вимити водою з-під крана з милом, після чого сполоснути окропом.
Збирати сечу слід вранці. Береться середня порція сечі. Досить 100-200 мл. Обов'язково, перед наповненням ємності, потрібно провести ретельний туалет статевих органів, інакше аналіз виявиться "забрудненим" білком і бактеріями. Особливо це стосується жінок. Якщо у вас місячні, бажано аналіз не здавати, оскільки в ньому будуть виявлені еритроцити (кров). Попередьте лікаря якщо Ви приймаєте ліки, оскільки деякі препарати можуть вплинути на результати загального аналізу сечі. Спеціальних обмежень у харчуванні немає.

Показники загального аналізу сечі:
Колір сечі: в нормі сеча має солом'яно-жовтий колір. Звертає на себе увагу колір "м'ясних помиїв", який з'являється при домішки крові. Деякі ліки (нітроксолін, 5-нок) можуть забарвлювати сечу в рожево-червоний колір. Вітаміни - в помаранчевий. Також, при вживанні деяких продуктів (буряк) сеча може набувати червонуватий відтінок.

Прозорість сечі: сеча в нормі повністю прозора. Помутніння сечі і поява слизових ниток буває при запаленні нирок або сечовивідних шляхів.

Реакція сечі: в нормі нейтральна або слабокисла. Закислення або залуження сечі спостерігається при циститах або сечокам'яної хвороби.

Питома вага: в нормі від 1,018 до 1,025 одиниць. Підвищення питомої ваги спостерігається при зневодненні, а також при цукровому діабеті. Зниження питомої ваги спостерігається при зниженні концентраційної функції нирок внаслідок розвитку ниркової недостатності.

Білок: в нормі не більше 0,033%. Підвищення рівня білка спостерігається при гострих інфекційних захворюваннях, гломерулонефриті, вагітності, нирковій недостатності.

Бактерії і гриби : в нормі відсутні. Ріст бактерій з одночасним підвищенням рівня лейкоцитів буває при гострому циститі, уретриті.

Циліндри: в нормі відсутні. З'являються в сечі при хронічних захворюваннях нирок, розвитку дегенеративних процесів.

Еритроцити: у нормі не більше 1-2 в полі зору. Поява підвищеної кількості еритроцитів, при нормальному кольорі називається мікрогематурією, тобто підвищення виявляється тільки під мікроскопом. Якщо еритроцитів настільки багато, що сеча придбає видиме рожеве забарвлення (колір "м'ясних помиїв") - такий стан називається макрогеморурія. Кров в сечі визначається при сечокам'яній хворобі, гломерулонефриті, пухлинах.

Лейкоцити: У нормі - до 6 в полі зору. Лейкоцитурія - підвищення кількості лейкоцитів в сечі - свідчить про інфекційне запалення нирок і сечовивідних шляхів, уретрит, цистит, простатит.

Аналіз сечі по Нечипоренко
При цьому дослідженні підрахунок формених елементів проводиться в 1 мл. середній порції сечі, взятій при ранковому сечовипусканні. Аналіз сечі по Нечипоренко проводиться для більш глибокого вивчення стану нирок і сечовивідних шляхів, для виявлення прихованої лейкоцитурії і гематурії, а також для контролю за ходом лікування.
Перед збором сечі обов'язково необхідний ще більш ретельний туалет зовнішніх статевих органів, ніж це потрібно для загального аналізу сечі.
Проводиться збір середньої порції ранкової сечі. Перша і остання порція в ємність потрапити не повинні.

Аналіз сечі за Зимницьким
Цей різновид аналізу проводиться для вивчення концентраційної функції нирок. Збирається 6 порцій сечі, протягом доби, через кожні 4 години. Всі ємкості ретельно пронумеровуються, підписується час забору сечі. Пацієнт повинен перебувати на звичайному питному режимі. Проводиться вимір кількості випитої рідини, кількості виділеної сечі, її питомої ваги, вмісту сечовини і хлориду натрію в кожній порції. Всі дані заносяться в спеціальну таблицю. У нормі, денний діурез (кількість сечі, що виділяється) перевищує нічний, питома вага сечі повинен коливатися прот
ягом доби. Нічна сеча повинна бути більш концентрованою, ніж денна. Однаковий, протягом доби, питома вага сечі свідчить про зниження концентраційної функції нирок, розвитку ниркової недостатності. Загальна кількість виділеної за добу сечі має становити 65-80% випитої рідини.

При нормальній концентраційної функції нирок:
денний діурез перевищує нічний
розкид коливань питомої ваги складає від 1,004 до 1,032
після прийому рідини сечовиділення посилюється
нирками виводиться не менше 80% випитої рідини

Про патологію свідчать:
монотонність кількості і концентрації сечі протягом доби
перевищення нічного сечовиділення над денним
мала амплітуда коливань відносної щільності (1,007- 1,009 -1.010 -1,012)

Найбільш точними методами дослідження очисної функції нирок є методи з урахуванням кліренсу (виведення) деяких речовин.
Нирковий кліренс - це та кількість сироватки (плазми) крові, яке очищається повністю від певної речовини за одиницю часу.

Розрізняють такі види кліренсу:
1. фільтраційний кліренс. Певну речовину (ендогенний креатинін) виділяється в результаті фільтрації в ниркових клубочках, а не реабсорбції канальцами. Кліренс креатиніну визначає величину клубочкової фільтрації в нирках.
2. Екскреціонний кліренс. Речовина (діодраст) виділяється фільтрацією і канальцевої екскрецією, без реабсорбції. Цей кліренс визначає кількість пройденої через нирку плазми за одиницю.
3. реабсорбційний кліренс. Речовина (білок, глюкоза) виділяється шляхом фільтрації і повної реабсорбції нирковими канальцями. У нормі кліренс білка і глюкози дорівнює нулю. Даний кліренс визначає максимальну здатність канальців до реабсорбції (зворотного всмоктування).
4. Змішаний кліренс. Визначається при властивості фільтруючоїся речовини частково реабсорбувати канальцями. Таким кліренсом володіє сечовина.
Кліренс визначаємої речовини відповідає різниці між вмістом цієї речовини в сечі і в плазмі в 1 хв. Розраховують кліренс (С) за формулою:

С = (U х V): Р

де С - кліренс, досліджуваної речовини в мл / хв
U-концентрація досліджуваної речовини в сечі в мг / мл
V - діурез в мл / хв
Р - концентрація досліджуваної речовини в плазмі в мг / мл

Кліренс залежить від віку, статі, стану сечовидільної системи.
Найбільш доступним біохімічним аналізом, що відображає функцію нирок є визначення рівня креатиніну і сечовини в крові.
Підвищення концентрації в крові креатиніну і сечовини є ознакою наростаючою ниркової недостатності, причому, концентрація креатиніну в крові підвищується раніше, ніж сечовини, тому цей показник призначається частіше.

У нашій клініці "МедЦентрСервіс" загальний аналіз сечі проводиться на сучасному автоматичному аналізаторі DocUReader 77 Elektronika що дозволяє нам проводити аналіз на місці протягом 5 - 10 хвилин.

Рекомендуємо Вам відвідати уролога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87Дивіться також:
Урологічна група ризику. Кому потрібна консультація уролога і андролога
Прискорена еякуляція - ранній симптом простатиту
Як правильно підготуватися для здачі аналізів на статеві інфекції


Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

Автор: Вячеслав Скоробогатий
Авторські права захищені G+


НОВИНИ

12.08.2016

Акції та спеціальні пропозиції від нашої клініки

Замовляйте спеціальні діагностичні пакети з нашого сайту і економте свої кошти Детальніше...

08.08.2016

Консультація сексолога, сексопатолога - проблеми вирішуються

З проблемами сексуальної сфери стикається майже кожна людина. Більшість з них успішно лікуються. Терпіти або насолоджуватися - вирішувати Вам! Детальніше...

01.08.2016

Трихоскопія - діагностика проблемного волосся

Консультація трихолога з обов'язковою комп'ютерної трихоскопіею за 500 грн.
Детальніше...МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика