Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

    Фіброаденома

    Доброякісна пухлина молочної залози, що виникає із залозистої тканини (тієї тканини, яка після вагітності і пологів виділяє молоко).

Вважається, що причиною виникнення фіброаденоми є гормональні зміни в підлітковому і клімактеричному віці, коли вже саме в ці періоди життя жінки найчастіше виникає фіброаденома.

Найчастіше фіброаденома проявляється як безболісне утворення в молочній залозі. При обмацуванні фіброаденома визначається як округле утворення, з гладкою поверхнею, легко зміщується. Фіброаденома може не прощупуватися. Такі пухлини зазвичай знаходять випадково при виконанні УЗД або мамографії.

Фіброаденома - це доброякісна пухлина, з чіткими кордонами, не має капсулу, м'ягоеластичної консистенції, безболісна, не пов'язана зі шкірою, легко рухома (основний відмітний симптом - симптом «поплавка»). Складається з залозистої і сполучної тканини. Джерело розвитку - часточки молочної залози.
Величина фіброаденом - від декількох міліметрів до п'яти сантиметрів в діаметрі. Відрізнити по ультразвуковому дослідженню фіброаденому від кісти розміром до 0,8-1,0 см досить складно.
Часто зустрічається в підлітковому віці на тлі порушення менструального циклу, а також у жінок після застосування протизаплідних препаратів і абортів.
У період статевого дозрівання фіброаденоми нерідко зникають самі по собі. Під час вагітності часто збільшуються в розмірах.
Фіброаденоми у жінок у віці 18-40 років вимагають хірургічного втручання (часткового видалення молочної залози - секторальна резекція).
Оскільки найчастіше фіброаденоми спостерігаються у молодих жінок, рутинна мамографія не відображена. Мамографію жінкам до 35 років проводимо в разі підозри на злоякісні фіброаденоми.
У літніх жінок представляється на знімках як одиночне, рівномірної щільності утворення, дещо щільніше навколишньої тканини. Як всі доброякісні утворення, вона не порушує структуру тканини залози. З віком фіброаденома може вапнуватися і тоді чітко визначається на маммограммах.

Діагностика
УЗД молочних залоз
Мамографія
Біопсія

Всі фіброаденоми, незалежно від розміру, підлягаються біопсії.

Лікування: як правило, хірургічне, секторальна резекція молочної залози (часткове видалення - видаляється пухлина з навколишніми тканинами).
Операцію слід проводити в спеціалізованому онкологічному закладі.
При виконанні операції обов'язковим є термінове інтраопераційне гістологічне дослідження препарату видаленої пухлини.
Госпіталізація частіше не потрібна, після проведення операції пацієнтки в той же день йдуть додому. Потім протягом 10 днів вдома проводиться обробка післяопераційної рани зеленкою або йодом (при алергії - спиртом). Через 10 днів хірург видаляє шви.
Є методики, що дозволяють під час операції накласти внутрішкірні косметичні шви розсмоктується шовним матеріалом. В такому випадку знімати шви не треба, нитки самостійно розсмоктуються і післяопераційний рубець практично невидимий.
Область післяопераційного рубця може трохи боліти ще протягом року. Через кілька років після операції рубець практично непомітний для оточуючих.

Повторне виникнення фіброаденоми після операції можливо в області шва (при недостатньому видалення тканин навколо пухлини), а також в інших ділянках тієї ж або протилежної молочної залози.

При пухлинах невеликих розмірів (до 10 мм), виявлених на УЗД або маммограммах, які не мають тенденцію до подальшого зростання, при множинних фіброаденомах, можливе спостереження за хворими (після отримання морфологічного підтвердження) проводимо УЗД кожні 3 місяці і комплексне інтенсивне лікування.
Пасивне диспансерне спостереження за пацієнтами з множинними фіброаденомами неприпустимо, так як пухлина виникає на тлі порушення гормонального фону, який необхідно коригувати (жовчогінними препаратами, антиестрогенами, травами, вітамінами -але! Вітаміни групи В протипоказані!).
Застосування іммунностімуляторів категорично протипоказано (ніякого «котячого кігтя», елеутерококу, ехінацеї, родіоли рожевої, женьшеню, БАДів і т.д.)

Частота виникнення злоякісної пухлини фіброаденом.
За даними статистичних досліджень - достатньо рідко. Почастішали випадки виникнення злоякісної пухлини пухлин в останні роки, що пов'язано з порушенням імунітету.

Дуже важливо, щоб жінка, у якої виявлена фіброаденома і була проведена операція, пройшла потім курс комплексного (3-5 препаратів) профілактичного лікування (3-6 місяців) у онколога-мамолога. Видалення фіброаденоми ще не означає вилікування від хвороби. Пухлина виникла, тому що в організмі виникли порушення, і операція не вирішує цю проблему.
На жаль, це розуміють тільки 5% всіх пацієнток, яким проводять секторальну резекцію грудей. Багато хто вважає - навіщо витрачати гроші на профілактику, якщо пухлина вже видалена. На жаль, змінити мислення пацієнта і ставлення до свого здоров'я може тільки сама людина, яка хоче бути здоровою.

Є особлива форма фіброаденом - так звані листоподібні фіброаденоми. Ці пухлини можуть перероджуватися в саркому.
ФіллоЇдная (листоподібна) фіброаденома описується як "прикордонна", між злоякісними і доброякісними пухлинами. Як правило, відрізняється великими розмірами, поліциклічними контурами, швидким зростанням. Зростає гіганськими темпами (за 6 місяців може досягати розмірів до 20-30 см, вагою до 6-10 кг).
Діагноз - мамографія, біопсія.
Лікування - хірургічне, видалення пухлини (або грудей).

Вогнищева мастопатія (ОФАМ)
Характерною її особливістю є наявність в ураженій молочній залозі одного або декількох вогнищ ущільнень з досить чіткими кордонами.
Діагностика: УЗД, мамографія, біопсія (обов'язково).
Лікування локалізованої мастопатії хірургічне. Припустимо протягом місяця спостереження при виконанні всіх рекомендацій, що стосуються дифузійної мастопатії. Але це можливо тільки при повній впевненості в доброякісній природі утворення.

Рекомендуємо Вам відвідати мамолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

01.08.2016

Дисплазія шийки матки, ерозія? Радиоволнова хірургія - найсучасніший і ефективний метод лікування.

Радіохвильове видалення дисплазії і ерозії шийки матки, кондилом і папілом. Особливо підходить жінкам, що ненароджували Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика