Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Анатомічна будова молочної залози


Будоа молочної залози, Маммологія, консультація маммолога, - клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерск


Як влаштована і працює молочна залоза?
Молочна залоза дорослої жінки складається з залозистої тканини і розділяючої її сполучної і жирової тканини. Від шкіри, що покриває залозу, всередину відходять прошарки щільної сполучної тканини, які поділяють всю залозу на 15-20 частин. Кожна частка в свою чергу розділена на більш дрібні часточки. Простір між часточками заповнений жировою клітковиною. Жирової тканини багато також і біля основи молочної залози, де вона прикріплюється до грудної стінці. Жирова тканина утворює як би подушку, на якій лежить заліза. Від кількості жирової тканини залежать фор
ма і обсяг молочних залоз.
Власне залозиста частина молочних залоз складається з окремих молочних залозок, які розташовуються в часточках залози. Кожна молочна залозка складається з розгалужених трубочок, на кінці яких є розширення у вигляді мікроскопічних бульбашок - альвеоли.
Альвеоли є секреторними відділами залозок, в яких утворюється молоко, а з'єднуються з ними трубочки - вивідними протоками цих залоз. Кінцеві відділи трубочок, звані молочними протоками, переходять в розширені молочні синуси. Молочні синуси відкриваються на соску.
Сосок і навколишня його пігментована ділянка шкіри (його називають навколососковим кільцем або ареолой) має велику кількість нервових закінчень і спеціальні м'язові клітини. Завдяки нервовим закінченням в період грудного вигодовування молочна залоза реагує на дотик до соска виділенням молока. Нервові закінчення перетворюють соски і в чутливу ерогенну зону. Під час сексуального збудження скорочення м'язових клітин викликає підведення (ерекцію) сосків.

Молочна залоза при статевому дозріванні
У дівчаток до початку статевого дозрівання молочні залози знаходяться в зародковому стані, молочні залозки складаються з коротких нерозгалужених трубочок, альвеоли відсутні.
З початком статевого дозрівання під дією естрогенів, що виробляються в яєчниках, молочні залозки починають рости в довжину і галузитися, на кінцях їх утворюються зачатки альвеол. Одночасно збільшується кількість жирової та сполучної тканини і заліза набуває розмірів і форму, характерні для дорослої жінки.
Молочна залоза і менструальний цикл
З початком менструального циклу молочна залоза зазнає щомісячні циклічні зміни. Під дією прогестерону, що виділяється в другу фазу циклу, починається розвиток альвеол. Але тривалість вироблення прогестерону (12-14 днів) під час менструального циклу надто мала, тому альвеоли, не встигнувши розвинутися, знову зникають до початку наступного циклу.
До кінця менструального циклу молочні залози трохи збільшуються в розмірах, може з'являтися невелика хворобливість (відбувається горезвісне "нагрубання" залоз). Якщо цей процес виражений надмірно, це може доставляти деяку незручність. Надмірне нагрубання і болючість молочних залоз є одним із проявів передменструального синдрому.
Молочна залоза при вагітності
Повного розвитку молочна залоза досягає тільки під час вагітності. Під дією тривало виділяючогося прогестерону остаточно розвиваються альвеоли. В кінці вагітності різко зростає вироблення іншого гормону - пролактину. Пролактин викликає вироблення в альвеолах особливого секрету - молозива. Молозиво відрізняється від звичайного жіночого молока великим вмістом білка і меншим вмістом ліпідів.
У перші дні після пологів молочна залоза перемикається на вироблення зрілого грудного молока і стає здатною до виконання своєї основної функції - лактації. Основним гормоном, який регулює виділення молока з альвеол, є окситоцин. На функцію молочної залози також впливають гормони щитовидної залози.

Розмір і форма грудей
Розмір і форма грудей індивідуальні. Власне молочна залоза має набагато менші розміри, ніж вся груди. Індивідуальні відмінності у величині жіночих грудей обумовлені товщиною підшкірного жирового шару. Форма грудей (стояча або відвисла) залежить від міцності і пружності капсули із сполучної тканини, в яку укладена молочна залоза. Таким чином ні розмір, ні форма грудей не впливають на здатність жінки до грудного вигодовування. Однак вони є важливою складовою сексуальної привабливості. Розмір грудей зазвичай виражається в цифрах, що застосовуються до по
значення розміру бюстгальтерів. Середньостатистичний розмір грудей коливається в районі 80 см в обхваті. Зазвичай ліва груди трохи більше правої.
Асиметрія молочних залоз: в нормі може досягати різниці до 2-х розмірів між правою і лівою груддю! Що не є захворюванням! Але якщо дівчину турбує асиметрія грудей, то проводити хірургічну корекцію необхідно не раніше 18 років, тому що остаточного розвитку груди досягає до 20-25 років.

Зміни в період вагітності і лактації
Під час менструального циклу молочна залоза піддається циклічним змінам, проте найбільші зміни відбуваються в період вагітності. Молочна залоза зазвичай має розмір в поперечнику в середньому 10-12 см, в товщину 2-3 см. Вага залози у молодих народивших жінок коливається в межах 150-200 г. Вже на другому місяці вагітності спостерігаються видимі зміни. Навколососковий гурток збільшується і стає темнішим. Відбуваються зміни і всередині самої залози, аж до моменту пологів залоза поступово збільшується в розмірах і внутрішньо перебудовується. В період лактації ва
га молочної залози збільшується до 300-900 м Під час вагітності залоза поступово починає виділяти так зване молозиво (лат.colostrum gravidarum), яке поступово з розвитком вагітності змінює свої властивості і стає все більш схожим на молоко. У перші дні після пологів виділяється так зване перехідне молоко (лат. Colostrum puerperarum), яке, як правило, густіше і жовтіше, звичайного грудного молока. Нормальне зріле жіноче молоко (лат. Lac femininum) - це чисто біла або блакитнувато-біла рідина без запаху зі слабким солодкуватим смаком, жирність близько 4%. Жіноче молоко також містить солі і
мікроелементи, необхідні для здорового росту новонародженого. Після закінчення періоду лактації залоза знову зменшується, але зазвичай не досягає початкового (до вагітності) розміру.

Регуляція розвитку і функції молочної залози
Фізіологічні процеси, що відбуваються в молочній залозі, знаходяться під постійним гормональним впливом різних ендокринних органів. На розвиток молочних залоз у період статевого дозрівання, їх функцію в репродуктивному періоді і під час вагітності, інволюцію в постменопаузі надають регулюючу дію, щонайменше, 15 гормонів.
Естрогени. Впливають на ріст і розвиток проток і сполучної тканини. Останні дослідження показали, що в процесі росту і розвитку в молочній залозі можуть формуватися 4 типи часточок:
Часточки I типу. Найменш диференційовані і відомі як "незаймані", так як представляють незрілі жіночі груди до настання щомісячних менструацій (менархе). У часточках I типу від 6 до 11 проток.
Часточки II типу. Еволюціонують з часточок I типу, в них представлена комплексна морфологічна картина, число проток - 47 на одну часточку.
Часточки III типу. Це молочні залози, що знаходяться під впливом гормональної стимуляції під час вагітності. В середньому в часточках III типу є 80 проток або альвеол на одну часточку.
Часточки IV типу. Цей тип часточок представлений у жінок з лактацією і не виявляється у жінок, які не були вагітні; вони свідчать про максимальне диференціювання і розвиток жіночої молочної залози. У часточці IV типу близько 120 проток.
Прогестерон. Відповідає за ріст і розвиток залозистої тканини, збільшення числа альвеол, зростання часточок. Підвищує кількість власних рецепторів в тканині залози. Дія прогестерону на молочну залозу залишається в даний час до кінця не вивченою.
Пролактин. Сприяє проліферації епітеліальних клітин, викликаючи їх зростання. Велике значення пролактину приділяється в розвитку молочної залози під час вагітності та лактації. Під впливом пролактину збільшується кількість рецепторів естрадіолу і прогестерону в тканині молочної залози. При взаємній дії пролактину і прогестерону виявляється синергізм впливу на молочну залозу - посилення росту клітин в 3-17 разів. Пролактин є активним стимулятором лактації, а також впливає на вміст у молоці білків, жирів і вуглеводів.
Тиреоїдні гормони надають опосередкований вплив за рахунок дії на секрецію пролактину і підвищують пролактин зв'язуючу здатність альвеолярних клітин молочної залози.
Кортикостероїди індукують утворення рецепторів пролактину в тканини молочної залози і в синергізмі з пролактіном беруть участь в стимуляції росту епітеліальних клітин, а також в процесі їх диференціювання,
Інсулін може грати роль посередника в процесах стимуляції росту клітин, викликаного прогестероном, пролактином і глюкокортикоїдами
Таким чином, регуляція росту і розвитку молочної залози відбувається під складним гормональним впливом. Основну роль в регуляції всіх процесів в залозі грають естрогени, прогестерон і пролактин. Але, на жаль, молочна залоза залишається поки одним з найзагадковіших органів - мішеней, так як повного уявлення про гормональний вплив на неї немає.

Вікові інволютивні зміни в структуру молочних залоз також характеризуються заміщенням паренхіми жировою тканиною. Ці процеси посилюються після 40 років. У постменопаузі заліза майже позбавлена залозистих структур і складається з жирової тканини з не різко вираженими сполучнотканинними прошарками.
Грудне, або природне, вигодовування - форма харчування новонародженого людини, який був сформований в ході біологічної еволюції людства, є єдиним фізіологічно адекватним харчуванням новонародженого і немовляти.
Крім власне висмоктування дитиною молока безпосередньо з молочних залоз жінки-матері грудне вигодовування включає в себе ланцюг складних психо-фізіологічних взаємодій між дитиною матір'ю.
Важливим елементом успішного налагодження природного вигодовування є спільне перебування матері і новонародженої дитини відразу після пологів.
Годування на вимогу
Годування на вимогу означає, що дитину прикладають до грудей кожного разу, коли він якось проявить своє бажання посмоктати. Годування не обмежують ні за тривалістю, ні за кількістю годувань на добу. Годування на вимогу, так само як і спільний сон матері і дитини, рекомендовані Всесвітньою Організацією охорони здоров'я (ВООЗ / ЮНІСЕФ).

Аномалії розвитку
1. Амастія- атрофія молочних залоз, одностороння або двостороння, спостерігається вкрай рідко.
2. Макромастія- надмірне (до 30 кг) збільшення молочної залози, зазвичай двостороннє.
3. Полімастія- додаткові молочні залози. Найчастіше зустрічаються в пахвових западинах.
Політелія- наявність додаткових сосків. Політелімя (полі- + греч.thele - грудної сосок; синоніми: додаткові соски, додаткові соски) - аномалія розвитку у вигляді збільшення кількості сосків молочних залоз по сосковій лінії тулуба
Термін політелія застосується до ссавців, зокрема до людини. Збільшення кількості сосків реєструється з частотою до 2% у жінок, у чоловіків рідше. Найчастіше їх беруть за родимки. Додаткові соски з'являються уздовж двох вертикальних ліній, проведених через місце розташування нормального соска і закінчуються в паховій області (зазвичай соскова лінія приблизно збігається зі средньоключичною лінією). Їх класифікують на вісім рівнів розвитку, від простого пучка волосся до мініатюрної молочної залози, здатної виділяти молоко. Термін «політелія» слід відріз
няти від полімастія, що має на увазі наявність додаткових молочних залоз.
4. Плоскі або втягнуті соски, наявність яких може викликати труднощі при годуванні груддю.

Рекомендуємо Вам відвідати мамолога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

Автор: "МедЦентрСервіс"
Авторскі права захищені G+


НОВИНИ

01.08.2016

Дисплазія шийки матки, ерозія? Радиоволнова хірургія - найсучасніший і ефективний метод лікування.

Радіохвильове видалення дисплазії і ерозії шийки матки, кондилом і папілом. Особливо підходить жінкам, що ненароджували Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика