Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

    Визначення цервікального індексу (числа)

    Тест заснований на характерних змінах слизу під час менструального циклу під дією естрогенів і гестагенів. Розрізняють декілька проб: визначення кількості слизового секрету, феномен зіниці, натяг слизу і феномен папороті.
Кількість слизового секрету залежить в основному від естрогенної активності організму. Найбільша його кількість виявляють при овуляції, найменша - перед початком менструації. Тест оцінюють якісно або в балах.

Феномен зіниці заснований на зміні кількості слизу, що секретується, і тонусу шийки матки під дією стероїдних гормонів. Кількість слизового секрету і діаметр зовнішнього зіву матки максимальні в період овуляції, тому при направленні променя світла зовнішній зів з виступаючою краплею слизу здається темним і нагадує зіницю. Оцінку проводять в балах за трибальною системою: невелика точка або смуга - 1 бал (+), 0,2-0,25 см - 2 бали (+ +), 0,3-0,35 см - 3 бали (+ + + ).

При старих розривах шийки матки, ерозіях, ендоцервіциті цей тест не характерний.

Натяг слизу також залежить від естрогенної стимуляції, що впливає на зменшення в'язкості слизу і поява текучості. Натяг визначається при обережному розведенні браншей корнцанга після вилучення його з шийного каналу. Довжину слизової нитки вимірюють в сантиметрах; тест також оцінюють за трибальною системою: довжина нитки до 6 см - 1 бал (+), 8-10 см - 2 бали (+ +), більше 12 см - 3 бали (+ + +). Максимальна довжина нитки буває в період овуляції.

Феномен папороті заснований на здатності слизу при висушуванні піддаватися кристалізації, інтенсивність якої змінюється під час менструального циклу і залежить від гормональної активності яєчника.

Оцінку кристалізації слизу, висушеного на повітрі або над полум'ям пальника, виробляють під мікроскопом при малому збільшенні за трибальною системою: дрібні кристали з нечітким малюнком у вигляді окремих стебел - 1 бал (+), чітко виражений лист з ясним малюнком - 2 бали (+ + ), грубі кристали, що складаються в «листя папороті», де гілки відходять під кутом 90 ° - 3 бали (+ + +). Максимально виражений феномен папороті пов'язаний з максимальною продукцією естрогенів в фазу овуляції. У лютеїнову фазу циклу цей феномен поступово зникає, перед менструацією кристалізація с
лизу відсутній - 0 балів (-).

Обмежує цінність дослідження феномену папороті зміна рН слизу (запальні захворювання), так як в цьому випадку картина кристалізації може бути спотворена.

Діагностичне значення досліджень властивостей слизу зростає при застосуванні їх в комплексі. Індекс цервікального слизу вираховують за сумою балів при обліку п'яти тестів: феномена зіниці, феномена папороті, кількості слизу, її натягу і кількості лейкоцитів. Максимальна оцінка кожного тесту - 3 бали, мінімальна - 0 балів.

Нормативи тестів дослідження слизу і шийного індекс при 28-денного менструального циклу

Показник балів Бали Характеристика
кількість слизу


0

1

2

3

0 мл

0,1 мл

0,2 мл

0,3 мл

в'язкість
0

1

2

3

густа липка

в'язка

малов'язка

водяниста

кристалізація
0

1

2

3

немає

атиповий малюнок

Первинні і вторинні гілки папороті

Третинні і четвертинні гілки папороті

Кристалізація
0

1

2

3

Менше 1 см

1-4 см

5-8 см

9 см і більше

Клітинної слизу (лейкоцити)
0

1

2

3

Понад 11 клітин

6-10 клітин

1-5 клітин

відсутні


Показники цервікального числа від 0 до 8 балів вказують на низьку насиченість, від 9 до 11 балів - на помірну, від 12 до 15 балів - на високу естрогенну насиченість.


Рекомендуємо Вам відвідати гінеколога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!


НОВИНИ

01.08.2016

Дисплазія шийки матки, ерозія? Радиоволнова хірургія - найсучасніший і ефективний метод лікування.

Радіохвильове видалення дисплазії і ерозії шийки матки, кондилом і папілом. Особливо підходить жінкам, що ненароджували Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика