Клініка МедЦентрСервіс, Київ, Печерськ

Вимірювання базальної температури (БТ)

Розшифровка графіків базальної температури.
Базальна температура - це температура тіла в спокої після не менше 6-годинного сну. У різні фази менструального циклу базальна температура у жінки постійно змінюється під впливом гормональних змін в жіночому організмі.

Вимірювання базальної температури тіла БТ - простий функціональний тест, якому може навчитися кожна жінка в домашніх умовах. Метод заснований на гіпертермічному (температурному) впливі прогестерону на центр терморегуляції, розташований в гіпоталамусі.

Навіщо потрібен графік базальної температури
Склавши графік коливань базальної температури, можна абсолютно точно передбачити не тільки фазу менструального циклу в даний момент, але і запідозрити можливі відхилення від норми. Перерахуємо, для чого ж конкретно може знадобитися навик вимірювання базальної температури в повсякденному житті:
1. Якщо ви хочете завагітніти і не можете спрогнозувати коли відбувається овуляція - сприятливий момент для зачаття дитини - вихід зрілої, здатної до запліднення яйцеклітини з фолікула яєчника в черевну порожнину;
або навпаки-ви не хочете вагітніти, завдяки базальній температури (БТ) можна передбачити "небезпечні дні".
2. Для визначення вагітності на ранніх термінах при затримці місячних.
3. При регулярному вимірюванні базальної температури можна визначити можливу причину затримки місячних: вагітність, відсутність овуляції або пізню овуляцію.
4. Якщо ваш гінеколог підозрює, що у Вас є гормональні порушення, безпліддя у Вас або у Вашого партнера: якщо після одного року регулярного статевого життя не наступила вагітність гінеколог може рекомендувати Вам вимір базальної температури (БТ) для визначення можливих причин безпліддя.
5. Якщо ви хочете запланувати стать майбутньої дитини.

Як правильно міряти базальну температуру (БТ)
Як бачите, правильне вимірювання базальної температури (БТ) допомагає відповісти на багато важливих питань. Більшість жінок знають, для чого потрібно вимірювати базальну температуру (БТ), але мало хто знає як правильно потрібно проводити дослідження. Спробуємо розібратися з цим питанням.
По-перше, потрібно для себе відразу усвідомити, що якими б не були отримані показники базальної температури (БТ), це не є приводом для самодіагностики і вже тим більше для самолікування. Розшифровкою графіків базальної температури повинен займатися тільки кваліфікований лікар-гінеколог.
По-друге, не потрібно робити якісь швидкоплинні висновки - базальну температуру (БТ) потрібно як мінімум 3 менструальних циклів, щоб більш-менш точно відповісти на питання - коли у вас відбувається овуляція, а чи немає у вас гормональних порушень і т. д.

Основні правила вимірювання базальної температури (БТ)
1. Вимірювати базальну температуру (БТ) необхідно з першого дня менструального циклу (з першого дня менструації) інакше графік не буде відображати повну динаміку змін.
2. Вимірювати базальну температуру (БТ) можна в роті, у піхві або в задньому проході, останнє більш переважно. Багато гінекологів вважають, що саме ректальний спосіб є більш достовірним і дає менше похибок, ніж всі інші. У роті потрібно міряти температуру близько 5 хвилин, в піхві і в прямій кишці близько 3-х хвилин.
Якщо ви виміряли базальну температуру (БТ) в одному місці, то при наступному вимірі розташування термометра і тривалість вимірювання не можна міняти. Сьогодні в роті, завтра в піхві, а післязавтра в прямій кишці - такі варіації недоречні і можуть привести до неправильної діагностики. Під пахвою базальну температуру (БТ) вимірювати не можна!
3. Вимірювати базальну температуру (БТ) потрібно в один і той же час, бажано вранці, відразу після пробудження, не встаючи з ліжка.
4. Завжди використовуйте один і той же градусник - цифровий або ртутний. Якщо використовуєте ртутний - не забудьте струсити перед застосуванням.
5. Записуйте відразу ж отримані результати, при цьому робіть позначки, якщо в цей день або напередодні було щось, що могло вплинути на показники базальної температури (БТ): прийом алкоголю, переліт, стрес, ГРЗ, запальні захворювання, підвищене фізичне навантаження , статевий акт напередодні ввечері або вранці, прийом лікарських препаратів - снодійне, гормони, психотропні препарати і т.д. Всі ці фактори можуть впливати на базальну температуру і роблять дослідження недостовірним.

При прийомі оральних контрацептивів вимірювати БТ немає ніякого сенсу!
Таким чином, щоб скласти повний графік коливань базальної температури (БТ) вам потрібно буде помітити показники:
- Дата календарного місяця;
- День менструального циклу;
- Показники базальної температури;
- Характер виділень із статевих шляхів в певний день циклу: кров'яні, слизові, в'язкі, водянисті, з жовтизною, сухо і т.д. Це важливо позначати для повноти картини складеного графіка, оскільки під час овуляції виділення з цервікального каналу стають більш водянистими;
- Позначки за потребою до певного дня: туди заносимо всі провокуючі фактори, перераховані вище, які можуть вплинути на зміну БТ. Наприклад: прийняла алкоголь напередодні, погано виспалася або був секс вранці перед вимірюванням і т.д. Позначки потрібно робити обов'язково, навіть незначні, інакше отримані графіки не будуть відповідати дійсності.
В узагальненому варіанті ваші записи базальної температури повинні виглядати у вигляді таблиці приблизно так:
Дата День мц БТ Виділення Позначки

5 липня 13-й 36,2 Рідкі, прозорі Випила вино напередодні
6 липня 14-й 36,3 в'язкі, прозорі _________
7 липня 15-й 36,5 білі, в'язкі _________

Графік базальної температури норма
Перш ніж приступити до складання графіка базальної температури (БТ), необхідно знати як же власне повинна змінюватися базальна температура в нормі під впливом гормонів?
Менструальний цикл у жінки ділиться на 2 фази: фолікулярна (гіпотермічна) і лютеїнова (гіпертермічна). В першу фазу розвивається фолікул, з якого згодом виходить яйцеклітина. У цю ж фазу яєчники посилено виробляють естрогени. Під час фолікулярної фази БТ буває нижче 37 градусів. Далі відбувається овуляція- в середині 2-х фаз - приблизно на 12-16 день менструального циклу. Напередодні овуляції БТ різко знижується. Далі, під час овуляції і відразу після неї відбувається викид прогестерону і БТ підвищується на 0,4-0,6 градусів, що служить достовірною ознакою овуляці
ї. Друга фаза - лютеїнова, або ще її називають фазою жовтого тіла - триває близько 14 днів і якщо не відбулося зачаття, то завершується менструацією. У фазу жовтого тіла відбуваються дуже важливі процеси-підтримується баланс між низьким рівнем естрогенів і високим вмістом прогестерона- таким чином жовте тіло готує організм до можливої вагітності. У цю фазу базальна температура (БТ) зазвичай тримається на позначці 37 градусів і вище. Напередодні менструації і в перші дні циклу базальна температура (БТ) знову знижується приблизно на 0.3 градусів і все починаєт
ься заново. Тобто, в нормі у кожної здорової жінки повинні бути коливання базальної температури (БТ) - якщо підйомів і спадів не відбувається, то можна говорити про відсутність овуляції, і як наслідок, безпліддя.

Розглянемо приклади графіків базальної температури (БТ), якими вони повинні бути в нормі і при патології. Графік базальної температури (БТ), який ви бачите нижче відображає два нормальних фізіологічних стану, які можуть бути у здорової жінки: 1-бузкова крива - базальна температура (БТ), яка повинна бути при нормальному менструальному циклі, що завершується менструацією; 2 салатова крива - базальна температура (БТ) жінки з нормальним менструальним циклом, що закінчився вагітністю. Чорна лінія -лінія овуляції. Бордова лінія- відмітка 37 градусів, служить для наочності графіка.


Тепер спробуємо розшифрувати цей графік базальної температури. Зверніть увагу, обов'язковою ознакою базальної температури (БТ) в нормі є двухфазність менструального циклу - тобто завжди повинні бути яскраво видно на графіку як гіпотермічну фазу, так і гіпертермічна. В першу фазу базальна температура (БТ) може коливатися в межах від 36,2 до 36,7 градусів. Ці коливання ми спостерігаємо на даному графіку з 1-11 день циклу. Далі-на 12-й день БТ різко падає на 0, 2 градуса, що є передвісником овуляції, що починається. На 13-14-й день видно підйом відразу після падіння- відб
увається овуляція. Далі-в другу фазу- базальна температура (БТ) продовжує підвищуватися на 0,4-0,6 градусів у порівнянні з першою фазою -в даному випадку до 37 градусів і ця температура (позначена бордовою лінією) тримається до кінця менструального циклу і перед початком менструації падає - на 25-й день циклу. На 28-й день циклу лінія переривається це означає, що цикл закінчився і почався новий менструальний цикл. Але можливий і інший варіант - салатова лінія, як Ви бачите, не падає, а продовжує рости до 37,1. Це означає, що найімовірніше у жінки з салатовой лінією на
графіку базальної температури (БТ) наступила вагітність. Хибно позитивні результати вимірювання базальної температури (підвищення базальної температури при відсутності жовтого тіла) можуть бути при гострих і хронічних інфекціях, а також при деяких змінах вищих відділів центральної нервової системи.

Важливо знати при складанні графіка базальної температури!
1. У нормі менструальний цикл у здорової жінки становить від 21 до 35 днів, частіше за все 28-30 днів, як на графіку. Однак у деяких жінок цикл може бути коротше, ніж 21 день, або навпаки, довше ніж 35. Це привід для звернення до гінеколога. Можливо це дисфункція яєчників.
2. Графік базальної температури (БТ) завжди повинен наочно відображати овуляцію, яка ділить між собою першу і другу фазу. Завжди відразу після предовуляторного зниження температури в середині циклу у жінки відбувається овуляція -на графіку це 14-й день, позначений чорною лінією. Тому найоптимальнішим часом для зачаття є день овуляції і 2 дня до неї. На прикладі цього графіка, найсприятливішими днями для зачаття будуть 12,13 і 14 день циклу. І ще один нюанс: ви можете не виявити передовуляторне зниження базальної температури (БТ) безпосередньо перед овуляцією, а
побачити тільки підвищення- в цьому немає нічого страшного, швидше за все овуляція вже почалася.
3. Довжина першої фази в нормі може змінюватися-подовжуватися або скорочуватися. Але довжина другої фази не повинна змінюватись в нормі і становить приблизно 14 днів (плюс мінус 1-2 дні). Якщо ви звернули увагу, що друга фаза у вас коротше 10 днів-це може бути ознакою недостатності другої фази і вимагає консультації гінеколога. У здорової жінки тривалість 1-ої і 2-ий фази в нормі приблизно повинні бути однакові, наприклад 14 + 14 або 15 + 14, або 13 + 14 і так далі.
4. Звертайте увагу на температурну різницю між середніми значеннями першої та другої фази графіка. Якщо різниця становить менше 0,4 градусів-це може бути ознакою гормональних порушень. Вам необхідно обстеження у гінеколога - здати аналіз крові на прогестерон і естроген. Приблизно в 20% випадків подібний монофазний графік базальної температури БТ- без суттєвої температурної різниці між фазами є варіантом норми і у таких пацієнток гормони в нормі.
5. Якщо у вас затримка менструації, а гіпертермічна (підвищена) базальна температура БТ тримається більше 18 днів - це може свідчити про можливу вагітність (салатова лінія на графіку). Якщо менструація все ж настала, але виділення досить мізерні і при цьому базальна температура БТ і раніше підвищена - вам терміново необхідно звернутися до гінеколога і зробити тест на вагітність. Найімовірніше - це ознаки розпочатого викидня.
6. Якщо базальна температура БТ в першій фазі різко піднялася на 1 день, потім впала - це не ознака для занепокоєння. Таке можливо під впливом провокуючих чинників, що впливають на зміни базальної температури (БТ).

Тепер розглянемо приклади графіків базальної температури БТ при різних гінекологічних патологіях:

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Естроген - прогестероновая недостатність.


Графік монофазний, тобто майже без істотних температурних коливань кривої. Якщо підйом базальної температури (БТ) у другу фазу слабо виражений (0,1-0,3 С) після овуляції, то це можливі ознаки нестачі гормонів- прогестерону і естрогену. Вам необхідно здати аналіз крові на ці гормони.

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Ановуляторний цикл, тобто відсутність овуляції


Якщо не відбувається овуляції і не утворюється жовте тіло, що виробляється прогестероном, то крива базальної температури (БТ) монотонна: немає ні виражених стрибків, ні падінь- овуляції не відбувається, відповідно і завагітніти жінка з таким графіком базальної температури (БТ) не може. Ановуляторний цикл є нормою у здорової жінки, якщо такий цикл трапляється не частіше, ніж раз на рік. Відповідно, при вагітності і в період лактації відсутність овуляції також є нормою. Якщо все вищесказане до вас не відноситься і така ситуація повторюється з циклу в цикл - В
ам обов'язково потрібно звернутися до гінеколога. Лікар призначить вам гормональне лікування.

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Недостатність фази жовтого тіла (синоніми: недостатність другої фази, недостатність лютеїнової фази)


Базальна температура БТ підвищується за кілька днів до закінчення циклу через гормональну недостатність і безпосередньо перед менструацією не знижується, відсутнє характерне передовуляторне западання. Друга фаза триває менше 10 днів. Завагітніти при такому графіку базальної температури (БТ) можна, проте велика ймовірність її невиношування. Ми пам'ятаємо, що в нормі у другу фазу виробляється гормон прогестерон. Якщо гормон синтезується в недостатній кількості, то БТ піднімається дуже повільно, і вагітність може перерватися. При такому графіку базальн
ої температури (БТ) необхідно здати аналіз на прогестерон у другу фазу циклу. Якщо прогестерон знижений, то обов'язково призначають у другу фазу гормональні препарати - гестагени (Утрожестан або Дюфастон). Вагітним зі зниженим прогестероном ці препарати призначають до 12 тижнів. При раптовій відміні препаратів може статися викидень.

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Естрогенна недостатність.


В першу фазу базальна температура БТ під впливом естрогенів тримається в межах 36,2-36,7 С. Якщо базальна температура БТ в першій фазі підвищується вище зазначеної відмітки і якщо ви бачите різкі скачки і підйоми на графіку, то найімовірніше є недолік естрогенів. У другу фазу ми спостерігаємо ту ж саму картину - підйомів і спадів. На графіку в першу фазу базальна температура БТ піднімається до 36,8 С, тобто вище норми. У другій фазі різкі коливання від 36,2 до 37 ° С (але при подібній патології можуть бути і вище). Фертильність у таких пацієнток різко знижена. З метою
лікування гінекологи призначають гормональну терапію. Побачивши такий графік, не потрібно поспішати робити висновки-така картина може спостерігатися і при запальних гінекологічних захворюваннях, коли з естрогенами все в порядку, наприклад при запаленні придатків. Графік представлений нижче.

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Запалення придатків.


Ви бачите на цьому графіку з різкими спадами і підйомами, через запальний процес визначити чи колись вже була овуляція проблематично, оскільки базальна температура БТ може підвищитися як при запаленні, так і при овуляції. На 9-й день циклу ми бачимо підйом, який помилково можна прийняти за овуляторний підйом, проте це швидше за все ознака розпочатого запального процесу. Цей графік базальної температури (БТ) в зайвий раз доводить, що не можна робити висновки і ставити діагнози на підставі графіка базальної температури (БТ) одного циклу.

Розшифровка графіка базальної температури (БТ): Ендометрит.Ми пам'ятаємо, що на початку менструального циклу базальна температура БТ знижена. Якщо ж температура в кінці попереднього циклу знизилася, а потім різко піднялася до 37. 0 з початком місячних і не знижується, як видно на графіку- можливо мова йде про грізне захворювання - ендометрит і вам терміново потрібне лікування у гінеколога. Але якщо у вас затримка місячних і при цьому базальна температура БТ залишається підвищеною більш 16 днів з початку підйому - ймовірно, ви вагітні.
Якщо ви звернули увагу, що протягом 3 менструальних циклів у вас є стабільні зміни на графіку, що не відповідають нормі - вам необхідна консультація фахівця.

Отже, що має Вас насторожити при складанні і розшифровці графіків базальної температури (БТ):
- Графіки базальної температури (БТ) з низькою або високою температурою протягом усього циклу;
- Цикли менше 21 дня і більше ніж 35 днів. Це може бути ознакою дисфункції яєчників, клінічно проявляючимися кровотечею в середині менструального циклу.
- Якщо ви спостерігаєте вкорочення другої фази за графіками;
- Якщо графіки ановуляторні або прояви овуляції нечітко виражені на графіку;
- Графіки з високою температурою в другій фазі більш ніж на 18 днів, при цьому вагітність відсутня;
- Монофазні графіки: різниця між першою і другою фазою менш ніж 0, 4 С;
- Якщо графіки БТ абсолютно нормальні: відбуваються овуляції, обидві фази повноцінні, але при цьому вагітність не настає протягом року при регулярному статевому житті без запобігання;
- Різкі скачки і підйоми БТ в обидві фази циклу.
Якщо ви будете дотримуватися всіх правил по вимірюванню базальної температури - то відкриєте для себе багато нового. Завжди пам'ятайте, що самостійно робити якісь висновки на підставі отриманих графіків не потрібно. Це може зробити тільки кваліфікований лікар - гінеколог і то тільки після додаткових досліджень.


Рекомендуємо Вам відвідати гінеколога "МедЦентрСервіс"
Записатись на прийом до лікаря
Замовте дзвінок і ми з Вами зв'яжемося

Наша адреса: Київ, Печерськ, вул. Кловський узвіз, 18.
Тел. (044) 280-01-52, (096) 280-01-52, (093) 332-77-87

Наші контакти
Будьте здорові і щасливі!

НОВИНИ

01.08.2016

Дисплазія шийки матки, ерозія? Радиоволнова хірургія - найсучасніший і ефективний метод лікування.

Радіохвильове видалення дисплазії і ерозії шийки матки, кондилом і папілом. Особливо підходить жінкам, що ненароджували Детальніше...

МедЦентрСервіс МЦС
всі права захищені 2011-2017 Яндекс.Метрика